Aktivistler sosyal medya üzerinden siyasi tutsaklara destek kampanyası başlattı

Güncel
Elvina Khalilova
01 Kasım 2020, 20:18
Elvina Khalilova
01 Kasım 2020, 20:18

İşgal altındaki Kırım’da siyasi tutsaklara destek için kampanya başlatıldı! 

Rusya tarafından işgal edilen Kırım’da işgalcilerin Kırım Tatarlarına baskı uygulamak amacıyla kurguladığı Hizb-ut Tahrir Davası çerçevesinde alıkonulan Kırım Tatar siyasi tutsaklar Eskender Abdulganiyev, Arsen Abhairov ve Rüstem Emirüseinov’a (Kurman Grubu) destek kampanyası başlatıldı. 

Siyasi tutsakların akrabaları ve yakınları tarafından yürütülen kampanya “Onlar terörist değil” sloganı altında düzenleniyor.

RUSYA’NIN “TERÖRİST” YAFTASINI BASKI AMACIYLA KULLANMASINA DİKKAT ÇEKİLİYOR

Kırım Dayanışmasına göre bu şekilde Kırım sakinleri Kırım Tatarlarına uygulanan zulüm ve baskıya barışçıl biçimde tepki göstermeye çalışıyor. 

Kırım Dayanışmasına konuşan siyasi tutsak Rüstem Emiruseinov’un eşi Aliye Emiruseinova, “Kampanyamızın amacı, Kırım’daki baskılara daha çok dikkat çekmek. Biz bunları kabul edemiyoruz. Bugün yüzden fazla vatandaşımız siyasi nedenlerle kurgulanan temelsiz suçlamalarla mahkum ediliyor ve büyük hapis cezalarına çarptırılıyor. Ve tabii ki bu zamanlarda halkımızın desteği bizim için çok önemlidir.” ifadeleri kullandı. 

Bilindiği gibi Rus mahkeme 3 Kasım 2020 tarihinde sözde Hizb-ut Tahrir davası çerçevesinde yargılanan Kırım Tatar siyasi tutsaklar Eskender Abdulganiyev, Arsen Abhairov ve Rüstem Emirüseinov hakkında nihai kararı açıklayacak. Rus savcı 19 Ekim 2020’de düzenlenen duruşma sırasında Rüstem Abhairov için 18 yıl hapis cezası ve 1,5 yıl gözetim cezası, Arsen Abhairov için 15 yıl hapis cezası ve Eskender Abdulganiyev için 16 yıl hapis cezası talep etti.

Daha önce işgal altındaki Kırım’da 31 Ekim 2020 tarihinde Kırım Tatar siyasi tutsaklar Eskender Abdulganiyev, Arsen Abhairov ve Rüstem Emirüseinov’un (Kurman Grubu) anneleri tarafından tek kişilik protesto eylemleri düzenlendiği bildirildi.

KURMAN GRUBU

14 Şubat 2019 tarihinde, işgalci güçler Kırım’ın Kurman (Kransogvardeyskoye) bölgesinde bulunan Büyük Onlar (Oktyabrskoye) kasabasında yaşayan bir sıra Kırım Tatarının evine baskın düzenleyerek, arama yaptı. Arama sonucunda, Eskender Abdulganiyev, Arsen Abhairov ve Rüstem Emirüseinov gözaltına alındı. Daha sonra üç Kırım Tatarı hakkında tutuklama kararı alındı.

İşgalciler üç Kırım Tatarını “Rusya’da yasaklı olan bir örgüte katılmakla” suçluyor.

Rostov-na-Donu kentindeki Güney Bölge Askeri Mahkemesi, 29 Ocak 2020 tarihinde Eskender Abdulganiyev, Arsen Abhairov ve Rüstem Emirüseinov’un davalarını incelemeye başladı.

Üç Kırım Tatarı düzmece dava çerçevesinde bir buçuk yıldır alıkonulmaya devam ediyor.