Aksaray, Hamidiye'de Alaca Mahalle Konağı ve Sosyal Tesisi açıldı

Diaspora
Mehmet Berk Yaltırık
19 Aralık 2021, 18:03
Mehmet Berk Yaltırık
19 Aralık 2021, 18:03

Ayyıldız Huri Kaptan / QHA Ankara

Aksaray Belediyesi tarafından yaptırılan Hamidiye Alaca Sosyal Tesisi’nin açılışı, bugün görkemli bir açılışla gerçekleştirildi. Etkinlikte, sanatçılar; Arslanbek Sultanbekov, Elzara Batalova ve halk oyunları ekipleri; Cıyın Ansamblı ve Kırım Ailesi sahne aldı. Açılış çerçevesinde Kırım Tatar halk oyunları ve Kırım Tatar sanatçı Elzara Batalova’nın okuduğu Kırım yırları katılımcıları mest etti. Açılışa ilişkin QHA’ya açıklamalarda bulunan Aksaray Belediye Başkanı Dr. Evren Dinçer, “Bu sosyal tesisimizin önemli bir özelliği var; diğer tesislerden ve mahalle konaklarından farklı olarak burası özellikle Kırım Tatar hemşehrilerimizin yoğunluklu olduğu bir mahalle. Kırım Tatar soydaşlarımızın kendi kültürlerini yaşatmaları ve gelecek nesillere aktarmaları adına önem arz ediyor. Biz de burayı onların talepleri doğrultusunda oluşturduk.” dedi.

Aksaray Belediyesi’nin Hamidiye Alaca Mahallesi’nde projelendirdiği Hamidiye Alaca Mahalle Konağı ve Sosyal Tesisleri 19 Aralık 2021 saat 15:00’te gerçekleşen törenle resmen açıldı. Hamidiye Alaca Mahallesi’nde düzenlenen törene Aksaray Belediye Başkanı Dr. Evren Dinçer, Ukrayna Büyükelçiliği Müsteşarı Dr. Denis Zolotarov, Kırım Teşkilatları Platformu Başkanı Ümit Şilit, Kırım Derneği Genel Merkezi Yönetim Kurulu Üyesi Ali Olgun Boydak, Prof. Dr. Enver Aydoğan, Kırım Derneği Aksaray Hamidiye Şubesi Başkanı Rıdvan Çağlayan, Kırım Tatar sanatçı Elzara Batalova, tanınmış Nogay Türkü sanatçı Arslanbek Sultanbekov, Kırım Derneği Aksaray Hamidiye Şubesi üyeleri ve vatandaşlar katıldı.

KIRIM DERNEĞİ AKSARAY HAMİDİYE ŞUBESİ OFİSİNİN BULUNDUĞU KIRIM KÜLTÜR EVİ VE SERGİ ALANI AÇILDI

Geçen hafta Yeni Mahalle’de açılan mahalle konağının ardından yapımı tamamlanan Hamidiye Alaca Mahalle Konağı ve Sosyal Tesisleri düzenlenen açılış töreni ile mahalle sakinlerine hizmet vermeye başladı. Hamide Alaca Mahallesi’nde sosyal ve kültürel etkinliklere ev sahipliği yapacak olan sosyal tesis çok amaçlı da kullanılabilecek. Bin 95 metrekare kapalı alana sahip sosyal tesis içerisinde; Kırım Kültür Evi adı verilen bölümde Kırım Derneği Aksaray Hamidiye Şubesi ofisi ve sergi alanı, 2 adet muhtarlık binası, düğün, nişan ve toplu organizasyonların yapılabileceği çok amaçlı salon, yöresel ürünlerin satışının yapılabileceği alanlar, kütüphane ve sergi salonları yer alıyor.

EVREN DİNÇER: MAHALLE KÜLTÜRÜ BU KONAKLARIMIZDA YAŞATILACAK

Açılış etkinliği Kırım Derneği Aksaray Hamidiye Şubesi Başkanı Rıdvan Çağlayan’ın konuşmasıyla başladı. Rıdvan Çağlayan, Hamidiye’nin kuruluş tarihçesi ve bölgedeki Kırım Tatarlarını anlattıktan sonra, sosyal tesisin yapımında emekleri geçenlere teşekkür etti.

Daha sonra Aksaray Belediye Başkanı Dr. Evren Dinçer konuştu. Mahalle konağı ve sosyal tesis projeleriyle mahalle kültürlerini yeniden yaşatmayı amaçladıklarını belirten Başkan Dinçer; “Geçtiğimiz hafta şehrimizin ilk mahalle konağının Yeni Mahalle’mizde açılışını yaptık. Şimdi bir yenisini de Hamiye Alaca Mahalle’mize kazandırıyoruz. Yerel yönetimler olarak şehrimizde farklı projeler yaparak her mahallemizi birbirinden değerli kılmaya çalışıyoruz. Açılışını gerçekleştirdiğimiz bu sosyal tesisimiz mahalle sakinlerimizin birçok ihtiyaçlarına karşılık verecek. Bu ve benzeri projelerimizle sosyal, kültürel ve hizmet belediyeciliğin en güzel örneğini sergilediğimizi düşünüyorum.” ifadelerini kullandı.

Başkan Dinçer, Hamidiye Alaca Sosyal Tesisleri’nin açılış töreninde yaptığı konuşmada sosyal tesisin içeriği hakkında bilgi vererek, “Hamidiye Alaca Sosyal Tesisleri’mizi mahalle sakinlerinin rahatlıkla kullanmasına olanak sağlayacak şekilde dizayn ettik. Tesisimizin içerisinde düğün, nişan ve toplu organizasyonların yapılabileceği salonlar, 2 adet muhtarlık binası, misafirhane, Kırım kültürüne ait yöresel ürünlerin tanıtım ve satışının yapılabileceği 2 adet salon ve sosyal etkinliklerin yapılabileceği bölümler bulunuyor. Bu projemizde öğrencilerimizi ve kitapseverleri unutmadık. Sosyal tesisimizde ayrıca seçkin yayınevlerine ait zengin içerikli kütüphane de yer alıyor. Tesisimizin şehrimize ve mahalle sakinlerimize hayırlı uğurlu olmasını diliyorum.” dedi.

Davetlilerin katılımı ile Hamidiye Alaca Sosyal Tesisleri’nin açılış kurdelesi kesilerek tesis hizmete açıldı. Başkan Dinçer, mahalle sakinleri ve davetlilerle birlikte sosyal tesis içerisini gezdi.

KIRIM HALK OYUNLARI VE YIRLARINA YOĞUN İLGİ

Konuşmaların ardından Kırım Tatar Dans ve Müzik Topluluğu Cıyın Ansambli sahne aldı. Cıyın Ansambli’nin sergilediği Kırım halk oyunlarının ardından, Kırım Tatar sanatçı Elzara Batalova sahneye çıkarak birbirinden güzel Kırım yırlarını okudu. Katılımcılar Kırım halk oyunlarının ve müziklerinin icrasına ayrı bir ilgi gösterdi.

EVREN DİNÇER: TESİS, KIRIMLI VE BAHÇESARAYLI MAHALLELERİMİZE HAYIRLI OLSUN

Hamidiye Alaca Sosyal Tesisi’nin açılışına ve bölgedeki Kırım Tatarları hakkında QHA’ya açıklamalarda bulunan Aksaray Belediye Başkanı Dr. Evren Dinçer, şunları kaydetti:

“Aksaray’ımızda önemli bir yatırımı daha hayata geçirme mutluluğu ve sevinci içerisindeyiz. Alaca Mahallesi’ndeki projelerimizin bir parçası olan Hamidiye Alaca Mahalle Konağı ve Sosyal Tesisleri’nin açılışını gerçekleştirdik. Aksaray’ımıza ve Hamidiye Alaca Mahallesine yani; Kırımlı ve Bahçesaraylı mahallelerimize hayırlı uğurlu olmasını temenni ediyorum. Bu sosyal tesisimizin önemli bir özelliği var; diğer tesislerden ve mahalle konaklarından farklı olarak burası özellikle Kırım Tatar hemşehrilerimizin yoğunluklu olduğu bir mahalle. Kırım Tatar soydaşlarımızın kendi kültürlerini yaşatmaları ve gelecek nesillere aktarmaları adına önem arz ediyor. İşte bu tesisimizin böyle bir özelliği var. Esasında buradaki tesisimizi, bu vatandaşlarımızın istekleri ve talepleri doğrultusunda oluşturduk, dizayn ettik, fonksiyon yükledik. İnşallah ilerleyen zamanlarda da imkanlarımız doğrultusunda bu yatırımlarımızı artırmayı hedeflediğimizi belirtmek istiyorum. Bu açılışa katılan Ukrayna Büyükeliçiliği Müsteşarımıza, tüm Kırım Derneği Temsilcilerine, Kırım Tatarı gönüldaşlarımıza, hemşehrilerimize, Ankara’dan, İstanbul’dan gelen tüm katılımcılara ilgi ve alakalarından dolayı ayrı ayrı teşekkür ediyorum.”

RIDVAN ÇAĞLAYAN: YAKLAŞIK 20 YILLIK HAYALİMİZ GERÇEKLEŞTİ

Kırım Derneği Aksaray Hamidiye Şubesi Başkanı Rıdvan Çağlayan, ise açılışa ilişkin şunları kaydetti:

“Bizim için önemli bir gün. Kırım Tatar kültürünün yaşatılması için hayallerimiz olan ve birçok tesisi içinde barındıran kompleks bir tesisin açılışını gerçekleştirdik. İçerisinde düğün salonunun, misafirhanesinin, ders çalışma ortamının, kütüphanesinin, taziye salonu ve sohbet odasının bulunduğu, aynı zamanda Kırım Kültür Evi adını verdiğimiz yaklaşık 150 metre kare üzerinde sergi alanının yer aldığı bir yerin açılışını gerçekleştirmiş olduk. Başkanımız bizi kırmadı ve hayalimizi gerçekleştirdi. Yaklaşık 20 yıldır istediğimiz bir şeydi, 1 yıl gibi bir sürede bu çalışmalar tamamlandı. Değerli belediye başkanımız Dr. Evren Dinçer beye bu konudaki çalışmalarından ve desteğinden dolayı çok teşekkür ediyoruz. Açılışta bizi yalnız bırakmayan Kırım Derneği yönetimine ve tüm katılımcılara ayrıca teşekkür ediyoruz. Bu günü, Kırım Gece’si konser etkinliklerine çeviren değerli ekiplerimize de teşekkür ediyoruz. Bunun akabinde biz kendimizi Aksaray’a tanıtma fırsatı bulacağız…”

Açılıştan kareler: