Akrabasını "ihbar etmeyen" Kırım Tatarı işgalcilerce yargılanıyor

Haberler
Anife Bilal
10 Nisan 2019, 15:18
Anife Bilal
10 Nisan 2019, 15:18

Rusya tarafından işgal edilen Kırım’ın Kremlin kontrolündeki sözde Kiyevskiy Bölge Mahkemesinde bugün ilk kez bir Kırım Tatarı Rusya Ceza Kanunu’nun “suçu bildirmeme” maddesine göre yargılanmaya başladı.

Konu ile ilgili açıklama yapan avukat Emil Kurbedinov yaşananları, “Söz konusu dava kapsamında suçlanan Osman suçunu kabul etmiyor. O, eşinin kardeşinin Suriye’de Rusya çıkarlarına karşı savaştığını bildiği halde onu FSB’ye “ihbar etmemekle” suçlanıyor. Rusya Ceza Kanunu’nun 205.6 maddesi bir yıla kadar hapis cezası öngörüyor. Bu dava “deneme uçuşu” ve daha sonra söz konusu maddenin uygulamaya alınmasını büyük ölçüde etkileyecek. Soruşturmayla iş birliği yapmadın mı? İşte al sana “ihbar etmeme” maddesi”!” diye bildirdi.

Daha önce, işgal edilen Kırım’da Kremlin’e bağlı yönetim tarafından, “suçu bildirmeme” maddesi uyarınca bir Kırım Tatarına karşı ceza davasının açıldığı bildirilmişti.

RUSYA CEZA KANUNU’NUN “SUÇU BİLDİRMEME” MADDESİ

Rusya Ceza Kanunu’nun “suçu bildirmeme” maddesi Rusya Federasyonu Devlet Duması milletvekili İrina Yarovaya öncülüğünde hazırlanan sözde antiterör kanun paketinin 2016 yılında kabul edilmesiyle birlikte Rusya mevzuatına dahil edildi.

Söz konusu madde, bir yıla kadar hapis cezası öngörüyor.

Rusya Federasyonu Devlet Duması, 24 Haziran 2016 tarihinde milletvekili İrina Yarovaya öncülüğünde hazırlanan “antiterör kanun paketi”ni (Yarovaya Paketi) kabul etti. Söz konusu yasa değişiklikleri Rusya’da hayli tartışmalara neden oldu.

Kabul edilen kanun değişiklikleri aşırıcılık ve terörizm ile ilgili bir dizi yasayı daha sert bir hale getirdi. Rusya Federasyonu Ceza Kanunu’na ihbar etme zorunluluğunu öngören bir madde de eklendi. Terörizm, hükümeti devirme, herhangi bir devlet adamına saldırı girişimi gibi suçları ihbar etmeme suçundan tutuklananlara artık bir yıla kadar hapis cezası verilebiliyor. Söz konusu kanun paketi, terörizm için cezai sorumluluk yaşının on dört yaşına indirilmesini öngörüyor.