AKPM Ukrayna heyeti, Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu ile görüştü

Güncel
Anife Bilal
08 Haziran 2021, 13:08
Anife Bilal
08 Haziran 2021, 13:08

Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi (AKPM) Ukrayna heyeti üyeleri, 2 gün sürecek resmi ziyaret kapsamında Ankara’da bulunuyor. Ziyaretin ikinci gününde heyet, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile bir araya geldi ve Türkiye Adalet Akademisini ziyaret etti.

AKPM Ukrayna heyeti üyeleri, 7-8 Haziran tarihleri arasında Ankara’ya resmi ziyaret düzenliyor. Ukrayna Milletvekili, AKPM Ukrayna Heyeti Başkanı Mariya Mezentseva (Mariia Mezentseva), Ukrayna Milletvekilleri, AKPM Ukrayna Heyeti üyeleri; Lesya Zaburanna (Lesia Zaburanna), Pavlo Suşko (Pavlo Sushko), Sergiy Kalçenko’dan (Serhii Kalchenko) oluşan heyet, bugün Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile görüştü. Taraflar görüşmede, Ukrayna’nın NATO üyeliği, iki ülke arasında savunma, uzay, sanayi, teknik, eğitim, tarım alanlarda yapılan iş birliği konularını ele aldı. 

UKRAYNA MİLLETVEKİLLERİ, NATO ÜYELİĞİ KONUSUNDA TÜRKİYE’DEN DESTEK İSTEDİ

Görüşmenin ardından Kırım Haber Ajansına açıklamalarda bulunan AKPM Ukrayna Heyeti Başkanı Mariya Mezentseva, NATO üyesi olarak Türkiye’den destek istedikleri belirterek, “Haftaya NATO Zirvesi gerçekleşecek. Bildiğiniz gibi hazırlanan bildiri taslağında Ukrayna ve Gürcistan ile ilgili istikrarsız tutum sergilendiğini biliyoruz. Bu yüzden bildiri metninde, Üyelik Eylem Planı’na dair kısım konusunda destek istedik… Bakan Çavuşoğlu, Türkiye’nin, Ukrayna’nın NATO üyeliğine destek verdiğini ifade etti.” dedi. Ayrıca, iki ülke arasında devam eden Serbest Ticaret Anlaşması müzakereleri konusuna değinen Heyet Başkanı, “Ukrayna ile Türkiye arasında devam eden Serbest Ticaret Anlaşması müzakereler sürecini biraz hızlandırma isteğinde bulunduk.” diye aktardı. 

KIRIM KONUSUNDA VERİLEN DESTEK İÇİN TÜRKİYE’YE TEŞEKKÜR

Ukrayna heyetinin AKPM çerçevesinde yürüttüğü çalışmalarının da görüşmede ele alındığını bildiren Mezentseva, “Bir dönem AKPM Başkanı görevini yürüten Bakan Çavuşoğlu’nun AKPM Ukrayna heyetinde çalışan meslektaşlarımızı şahsi olarak tanıması bizi çok memnun etti. Ayrıca Bakan, AKPM üyesi olan 47 ülkenin, insan hakları dahil olmak üzere farklı konularda birleştirmesinin ne kadar zor olduğunu biliyor. Türkiye’ye Kırım raporuna verdiği destek için teşekkür ettik. Düzenlemeler ve eklemelerin yapıldığı bu belge, AKPM’de haziran ayında yapılacak oturumda onaylanacak… Bu belgenin onaylanması bizim için çok önemli çünkü 150’den fazla Kırımlı siyasi tutsak Rusya tarafından alıkonulmaya devam ediyor. İşgalden sonra kaybolan ve hala bulunamayan insanlar mevcut, düzmece ‘terörizm’ suçlamalarıyla yargılanan insanlar var. Tüm bu konularla ilgileniyoruz. Haziran ayındaki oturumda büyük bir eylem düzenlemeyi ve her bir kişi hakkında tek tek bilgi vermeyi planlıyoruz.” diye belirtti.

Heyet Başkanı Mezentseva, görüşmede iki ülke arasında savunma, uzay, sanayi, teknik, eğitim, tarım alanlarda yapılan iş birliği konusunun detaylı bir şekilde görüşüldüğünü aktardı. Mezentseva, Türkiye tarafından organize edilen program sayesinde Ukrayna’nın doğusundaki çatışmalarda hayatını kaybeden Ukraynalı askerlerinin binden fazla çocuğunun Türkiye’de tatil yaptığını hatırlatarak, “Temmuz ayında salgın koşulları izin verdiği sürece yine Ukraynalı çocukların tatil için Türkiye’ye getirilmesi planlanıyor. Bu yüzden Çavuşoğlu, milletvekillerimizden kriterlere uygun ailelerin bilgilerinin listeye dahil etmesini istedi.” ifadelerini kullandı.

Ayrıca Heyet Başkanı Mezentseva, “Bakan Çavuşoğlu, Kırım Platformu Açılış Zirvesini memnuniyetle ziyaret edeceğini bildirdi. Umarım Cumhurbaşkanı Erdoğan da zirveye katılır.” dedi.

UKRAYNA HEYETİ, TÜRKİYE ADALET AKADEMİSİNİ ZİYARET ETTİ

Bunun yanı sıra Ukrayna heyeti, bugün Adalet Akademisine ziyaret etti. Konukları, Türkiye Adalet Akademisi Başkanı Muhittin Özdemir karşıladı. Ziyaret sırasında AKPM Ukrayna Heyeti Başkanı Mariya Mezentseva konuk defterini imzaladı. Başkan Özdemir, Ukrayna heyetine akademi hakkında bilgi verildi. Daha sonra açıklamalarda bulunan Adalet Akademisi Başkanı Özdemir, Türkiye ile Ukrayna arasındaki ilişkilere dikkat çekerken, “Ülkelerimiz arasında çok sıcak ilişkiler var. Her konuda iş birliği çalışmaları üst düzeyde devam ediyor. Ben göreve başladıktan sonra Ukrayna’dan iki hakim ve savcı heyeti ağırlamıştık. Bu kapsamda çalışmalarının artarak devam etmesi bizi memnun ediyor. Bugün de burada Ukrayna milletvekilleri heyetini ağırlamak ayrıca gurur verici.” dedi.

AKPM UKRAYNA HEYETİ BAŞKANI MEZENTSEVA: ADİL YARGI VE İNSAN HAKLARINA ERİŞİM ÇOK ÖNEMLİDİR

AKPM Ukrayna Heyeti Başkanı Mariya Mezentseva da, “Burada olmaktan çok mutluyuz. Ukrayna için Türkiye ile yapılan iş birliği son derece önemlidir. Ağustos ayında Ukrayna’nın 30. bağımsızlık yıl dönümünü kutlayacağız. Hem hükumet hem parlamentomuz için adalet reformu tabii ki en önemli önceliklerin başında gelmektedir. Adil yargıya ve insan haklarına erişim çok önemli. Bu nedenle Adalet Akademisini ziyaret ederek en iyi uygulamaları ülkemize aktarmak istiyoruz.” diye kaydetti.

AKPM UKRAYNA HEYETİ, TBMM BAŞKANI ŞENTOP İLE BİR ARAYA GELECEK

AKPM Ukrayna heyetinin daha sonra Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanı Mustafa Şentop ile bir araya gelmesi ve T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü yetkilileri ile toplantı yapması planlanıyor.