AKPM Ukrayna heyeti, Ankara'da temaslarda bulunuyor

Güncel
E. K.
07 Haziran 2021, 10:36
E. K.
07 Haziran 2021, 10:36

Esma Kasar / QHA-Ankara

Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi (AKPM) Ukrayna heyeti üyeleri, resmi ziyaretle bugün Ankara’ya geldi. Mariya Mezentseva başkanlığındaki heyet, Ankara’daki temaslarına Anıtkabir’den başladı. Ukrayna heyetinin, Türk yetkililerle bir dizi temaslarda bulunması bekleniyor.

Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi (AKPM) Ukrayna heyeti üyeleri resmi ziyaret kapsamında bugün Ankara’da bulunuyor. Ukrayna Milletvekili, AKPM Ukrayna Heyeti Başkanı Mariya Mezentseva (Mariia Mezentseva),  Ukrayna Milletvekilleri, AKPM Ukrayna Heyeti üyeleri; Lesya Zaburanna (Lesia Zaburanna), Pavlo Suşko (Pavlo Sushko), Sergiy Kalçenko’dan (Serhii Kalchenko) oluşan heyetin ziyaretinin ilk durağı Anıtkabir oldu.

UKRAYNA HEYETİNİN ANKARA’DAKİ TEMASLARI İKİ GÜN SÜRECEK

AKPM Ukrayna heyetinin Ankara mesaisi, iki gün boyunca devam edecek. Ukrayna heyetinin Anıtkabir ziyaretinin ardından Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi (AKPM) Türk Grubu Başkanı, AK Parti Denizli Milletvekili Ahmet Yıldız ile AKPM Türkiye heyeti ve Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile görüşmesi bekleniyor.

AKPM UKRAYNA HEYETİ, TBMM’DE

Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi (AKPM) Türk Grubu Başkanı Ahmet Yıldız ve AKPM Ukrayna Heyeti Başkanı Mariya Mezentseva ile Türkiye Büyük Millet Meclisinde yüz yüze görüşme gerçekleştirdi.

AKPM Türkiye Heyet Başkanı Ahmet Yıldız, görüşmeye ilişkin, “Buradaki işbirliğinin artmasından ve medyaya yansıyan haberlerden Türkiye-Ukrayna ilişkilerinin doğru yönde ilerlediğine inanıyorum. Ancak bu durum sorunlar karşısında daha fazla işbirliği yapmamızı gerektiriyor. Türk delegasyonunun üyeleri bu konuda her zaman heveslidir ve bugün bu buluşma bir tartışma fırsatıdır. Bu kapasitede ağırladığımız ilk delegasyon sizsiniz. Umarım bu ziyaretleri Ankara ve diğer büyükşehirlerde de olmak üzere artırırız.” değerlendirmesini yaptı.

“KIRIM PLATFORMUNA VERMİŞ OLDUĞUNUZ DESTEĞİ TAKDİR EDİYORUZ”


Ukrayna Heyeti Başkanı Mariya Mezentseva ise görüşmede şu ifadeleri kullandı:

“Bu ziyaret için oldukça yoğun hazırlıklar yapıldı. Elbette birçok kişi Strazburg oturumu iki hafta sonra başlayacaksa neden Türkiye’ye bir ziyaret planlandığını düşünecek. Bizim için bu iş birliği ve bireysel toplantılar çok önemli. Ayrıca Ukrayna’da kaydedilecek olan 24 Ağustos bağımsızlık günü nedeniyle bu buluşmaların tarihi bir ziyaret olduğunu da hatırlatmak isterim. Ve elbette ki tarihi Kırım Yarımadası, insan hakları söz konusu. Bu nedenle, Kırım Platformu’na somut ve kamuoyu desteğinizi çok takdir ediyoruz.

Türk heyetinin ilk imzaladığı AKPM heyeti üyelerine yönelik bildiriye katıldığınız için teşekkür ederiz. Elbette şimdi katılan birkaç ülke daha var. Asla desteklemeyeceğini düşündüğümüz İtalyan üyeler bile katıldı. Ana üye ülkeler haricinde coğrafyayı daha da genişlettik. Tabii ki günümüzde sadece AB entegrasyonu ve Ukrayna’nın NATO ortaklığı vizyon ve isteklerinde değil, havacılık gibi bölgesel konularda da yeni gelişmeler görüyoruz. Siber güvenlik sorunları bunlardan biri. Havacılık ve savunma alanındaki teknoloji uzmanlarınız bizim için çok önemli. Bir NATO ülkesi olarak, bizi desteklediğiniz için çok teşekkür ederim.”

Heyetler arası görüşmede, Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi Türk Grubu üyeleri; Mehmet Mehdi Eker, Emine Nur Günay, Halil Özşavlı, Kamil Aydın, Hişyar Özsoy yer aldı. AKPM Ukrayna heyetinin TBMM temaslarının ardından Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu tarafından kabul edileceği öğrenildi.