AKPM, Kırım'da Kırım Tatarlarının durumuna dair kararı kabul etti

Haberler
Anife Bilal
24 Haziran 2021, 11:40
Anife Bilal
24 Haziran 2021, 11:40

Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi (AKPM), Rusya’nın Kırım’ı işgali bağlamında Kırım Tatarlarının durumuna dair kapsamlı bir karar kabul etti. Kararda AKPM, Rus işgalci yönetiminden Kırım Tatar halkının milli lideri Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu ve Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) Başkanı Refat Çubarov’a yönelik yasakları iptal etme çağrısında bulundu.

AKPM, dün, “Kırım’da Kırım Tatarlarına Karşı Uygulanan İnsan Hakları İhlalleri” başlıklı kararı kabul etti. Karar için yapılan oylamada 73 kişi evet oyu verirken, 17 kişi hayır oyu kullanıldı. AKPM Ukrayna Heyeti, konu ile ilgili yaptığı açıklamada, “Ayrıca oylama sırasında, kararı daha sert hale getiren, Rus işgalci yönetimin uyguladığı baskıların siyasi nedenlerini vurgulayan ve dini zulme dikkat çeken değişikliklere de destek verildi.” diye bildirildi.

SİYASİ TUTSAKLAR SERBEST BIRAKILSIN

Ukrayna heyeti kabul edilen kararda Rusya, işgal altındaki Kırım’da Rusya mevzuatının uygulanmasına son vermeye ve yarımadada Rus yasalarına göre yasa dışı olarak alıkonulan kişileri serbest bırakmaya davet edildi. Kırım Tatarları dahil olmak üzere Kırım sakinlerini, Rus ordusuna zorunlu hizmete zorlamaya son vermeye de davet eden belgede, Kırım’da yasa dışı olarak alıkonulan kişilerin, Rusya’ya sevk edilmesini durdurma ve Kırım veya Ukrayna ana kısmına dönüşlerini sağlama çağrısı yapıldı. 

CİNAYET, KAÇIRMA VAKALARI SORUŞTURULSUN

AKPM ayrıca, Kırım Tatarlarına yönelik her cinayet, kaçırma, zorla kaybetme, işkence, insanlık dışı veya aşağılayıcı muamelenin Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi çerçevesinde derhal etkili bir soruşturma ve tespit edilen suçluları uygun bir şekilde cezalandırma çağrısında bulundu.

AVUKATLAR VE İNSAN HAKLARI SAVUNUCULARA BASKI UYGULANMASIN

Kırım Tatarlarına karşı açılan idari ve ceza davalarını derhal düşürme çağrısında bulunan belgede, Kırım Tatarları ile çalışan avukat ve insan hakları savunucularının görevlerini engelsiz bir şekilde yerine getirmeye izin verilmesi talep edildi.

KTMM YASAĞI KLADIRILSIN

KTMM yasağının iptal edilmesi ve Kırım Tatar halkının milli lideri Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu ile KTMM Başkanı Refat Çubarov’a yönelik uygulanan Kırım’a giriş yasağını kaldırmaya davet eden kararda, Kırım Tatarlarının barışçıl toplanma ve örgütlenme haklarına saygı gösterme çağrısında bulunuldu.

BM KARARLARI YERİNE GETİRİLSİN

Bununla birlikte AKPM, Rus işgalci yönetimi, Mart 2014’de sonda Birleşmiş Milletler Genel Kurulu tarafından kabul edilen Kırım kararlarının hükümlerini yerine getirmeye ve BM Uluslararası Adalet Divanı ile Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi kararlarına uymaya davet etti.