AKPM'den utanç verici oylama: Rus heyetinin yetkileri doğrulandı

30 Ocak 2020, 10:54

Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi (AKPM) Ukrayna ve ortak ülkelerinin, Rus heyetinin yetkilerini sınırlama teklifini reddetti.

Rus heyetinin yetkilerinin teyidi için 96 milletvekili evet, 44 milletvekili hayır ve 7 milletvekili çekimser oy kullandı.

Oylamaya çıkarılan rapor tasarısı, en büyük Rus destekçilerinden biri olan Hollanda solcu milletvekili Tini Kox tarafından hazırlandı. Açıkça Rus yanlısı olan rapor tasarısında Rusya’nın ihlallerinden hiç bahsedilmedi. Öte yandan esir alınan Ukraynalı denizcileri serbest bıraktığı ve Avrupa Konseyi bütçesine ödeme yaptığı için Moskova’nın “bir ilerleme kaydettiğini” ifade edildi.

Ukrayna milletvekilleri tarafından öne sunulan tekliflerin çoğu inceleme sırasında reddedildi.

Aynı anda AKPM, Kırım’ın Rusya tarafından yasa dışı işgal edildiğini ve Kırım’ın  işgali ile ilgili Rusya’ya yöneltilen taleplerinin hala geçerli kaldığını hatırlatan maddeyi belgeye eklemeye kabul etti.

Ayrıca Meclis, Rusya Federasyonu’na 2014’ten sonra kabul edilen kararların yerine getirme yükümlülüğünü hatırlattı.

KIRIM’I İŞGAL ETTİĞİ İÇİN RUSYA’NIN OY HAKKI ELİNDEN ALINMIŞTI

AKPM Yaz Dönemi Genel Kurulunda yapılan oylamada Kırım’ı işgali nedeniyle, 2014’te AKPM’deki Rus heyetinin oy hakkı elinden alınmıştı. AKPM’de oy hakkı elinden alınan Rusya bu yaptırıma tepki olarak, 2016’dan itibaren ulusal heyet göndermeme kararı almıştı.


AKPM
Rusya
Bunlara da bakın: