AKPM'den utanç verici Rusya kararı

Güncel
Anife Bilal
25 Haziran 2019, 09:46
Anife Bilal
25 Haziran 2019, 09:46

Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi (AKPM),  Kırım’ın yasa dışı işgalinin ardından konsey toplantılarına katılım ve oy hakkı askıya alınan Rus parlamenterlere yeniden Strazburg yolunu açan kararı kabul etti.

AKPM’nin yaptırım uygulama prosedürünü iptal ederek, Rusya’nın AKPM’ye geri dönmesini sağlayan karar, 24 Haziran’ı 25 Haziran’a bağlayan gece, Avrupalı milletvekilleri tarafından kabul edildi.

Karar için; 118 milletvekili “evet”, 62 milletvekili “hayır” ve 10 milletvekili ise çekimser oy kullanıldı.

AKPM’NİN SKANDAL KARARI

Kabul edilen karar, AKPM’nin yaptırım mekanizmasını tamamen değiştiriyor. Konsey yönetmeliğine, AKPM’nin Rusya da dahil olmak üzere herhangi bir ulusal heyete kilit yaptırımları uygulama hakkını ortadan kaldıran bir hüküm eklendi. Bundan böyle kurum kendi üyelerinden bir devletin ve milletvekillerinin ihlali ne olursa olsun; AKPM komitelerinde oy kullanma hakkını, konuşma hakkını, katılma ve milletvekillerinin oy kullanma hakkını kısıtlayamayacak.

Kabul edilen kararla birlikte, Rus heyeti, bugünden itibaren AKPM’ye geri dönebilir.

Ukrayna’nın AKPM heyeti üyesi Boris Bereza ise karara tepki göstererek, söz konusu kararın kabul edilmesinin Avrupa standartlarının değiştiğini gösterdiğini ifade etti. Bereza, Ukrayna heyetinin, AKPM’ye sunulacak olan Rusya yetkililerine itiraz edeceğini belirtti.

ÇUBAROV: “UKRAYNA’YA İHANET EDENLER AYIPLANMALILAR”

Kırım Tatar Milli Meclisi  (KTMM) Başkanı Refat Çubarov, Ukrayna halkını AKPM’nin kabul ettiği kararı protesto etmeye davet etti.

Facebook üzerinden açıklama yapan Çubarov, “Tüm dünyaya Ukrayna ulusunun, Kırım dahil olmak üzere Ukrayna’nın toprak bütünlüğünü geri kazanma ve Rus saldırganlığına karşı koyma konusundaki kararını göstermek gerekiyor. Bu bağlamda, sivil toplum kuruluşları, tüm farklılıkları ve çelişkileri geride bırakarak en yakın zamanda belki 28 Haziran Ukrayna Anayasası Günü’nde, Bağımsızlık Meydanında milyonlarca vatandaşı ulusal toplantıya çağırabilir. Ukrayna’ya ihanet edenler, Kırım ve sakinlerini Rusya’nın zulmüne bırakanlar, bizim birleşik sesimiz ve kararlılığımızla ayıplanmalılar.” diye kaydetti.