AKPM'den Rusya'yla ilgili flaş adım

Güncel
Anife Bilal
03 Haziran 2019, 21:34
Anife Bilal
03 Haziran 2019, 21:34

Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi (AKPM) Düzenleme Kurulu, Meclis heyetlerine karşı yaptırım uygulama sürecini zorlaştırmayı öngören karar tasarısını kabul etti.

AKPM’deki Ukrayna heyeti başkanı Vladimir Aryev, Facebook üzerinden yaptığı açıklamada, “Düzenleme Kurulu AKPM kurallarını değiştirebilecek karar tasarısını kabul etti. Karar tasarısı 24 Haziran’da Meclis toplantısında oylanacak. Bu yaptırım sürecini zorlaştıran kötü bir seçenek ancak Rusların istediği gibi onu tamamen yok etmiyor. Karar tasarısı Meclis’te onaylansa bile, sınırlı yaptırım uygulama şansı yinede kalacak.” diye bildirdi.

Bununla birlikte Aryev Ukrayna heyetinin önümüzdeki 3 hafta boyunca Meclisi bu kararı kabul etmemeye ikna etmek için çalışacağını belirtti.

2014 yılında gerçekleşen Kırım’ın işgalinden sonra Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi, Rusya heyetinin oy hakkını ve yönetim organlarında temsil hakkını elinden almıştı. 2014’ten beri Rusya yanlısı lobi Rus heyetini örgüte geri dönmesini sağlama için devamlı çeşitli yollara başvuruyor.