AKPM’den işgalci Rusya’nın yetkilerine onay

Haberler
E. K.
28 Ocak 2021, 17:23
E. K.
28 Ocak 2021, 17:23

Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi, Ukrayna’nın itirazını reddederek, işgalci Rusya’nın meclisteki yetkilerini onayladı. Oylamada, 107 delege, Rusya’nın yetkilerini onaylarken; 36 delege yetkilerin onaylanmaması yönünde oy kullandı. Öte yandan, AKPM’nin karar metninde Kırım’ın Rusya tarafından işgalinin tanınmadığı bildirildi.

Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi (AKPM), bugün Rusya’nın meclisteki yetkisine ilişkin Ukrayna’nın itirazını oyladı. AKPM, Ukrayna’nın itirazını reddederek Rus heyetin yetkilerini teyit eden kararı kabul etti. Söz konusu karar için 107 delege “evet” oyu kullanırken, 36 delege yetkiye karşı çıktı ve 24 delege çekimser kaldı. Oylama sonuçları şu şekilde:

Oylama sonuçları AKPM’nin resmi sayfasında yayımlandı.

UKRAYNA HEYETİ: GÖREVİMİZ, İŞGALCİLER ÜZERİNDEKİ BASKIYI DEVAM ETTİRMEK

Konuyla ilgili değerlendirmede bulunan AKPM Ukrayna Heyeti Başkanı Mariya Mezentseva, “Evet, Rusya’ya tekrar bir şans verildi, ancak Kırım’a ilişkin bir izleme raporu bekliyoruz. Meclisin sahip olduğu tüm araçlarla çalışmaya devam edeceğiz!… Avrupa, Rusya’nın izole edilmesini istemiyor çünkü kafeste tutulan canavar daha saldırgan ve açgözlü hale geliyor. Ancak görevimiz, işgalciler ve tüm Avrupa’daki insan haklarını ihlal edenler üzerindeki baskıyı devam ettirmek. Çalışmaya devam ediyoruz!” ifadelerini kullandı.

Öte yandan Mezentseva, AKPM’nin Kırım’ın Rusya tarafından işgalini tanımadığını belirterek, Rusya’nın yetkileri onaylansa bile, Hukuk Komitesi toplu olarak bir öneri getirdi ve katılımcılar, Kırım’ın işgalinin tanınmamasını destekledi.” diye kaydetti.

GONÇARENKO: DAVAYI BU ŞEKİLDE BIRAKMAYACAĞIZ

AKPM’nin söz konusu kararını yorumlayan Ukrayna heyeti üyesi Oleksiy Gonçarenko, “Ne yazık ki, meclisteki birçok meslektaşımız diyalog istemeyenlerle hayali bir ‘diyalog’ bulmaya çalışıyor hala… Ama bu davayı bu şekilde bırakmayacağız. Uluslararası dostlarımızla birlikte, mümkün olduğunca Rus delegasyonunun yetkilerine itiraz edeceğiz.” dedi.

Ukrayna, Rusya heyetinin Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisindeki (AKPM) yetkilerine itiraz etmişti. 

KIRIM’I İŞGAL ETTİĞİ İÇİN OY HAKKI ELİNDEN ALINAN RUSYA, 2019’DA AKPM’YE DÖNMÜŞTÜ

Rusya’nın 2014’te Kırım’ı işgali nedeniyle AKPM’deki Rus heyetinin oy hakkı elinden alınmıştı. Rusya da bu yaptırıma tepki olarak, 2016’dan itibaren ulusal heyet göndermeme kararı almış ve yıllık 33 milyon avro olan Avrupa Konseyi bütçesine katkı payını ödemeyi reddetmişti. Rusya’nın ödemelerini durdurması kurumun maliyesini olumsuz etkilemiş, Moskova Rus heyetine yaptırımın devam etmesi durumunda Avrupa Konseyi üyeliğini feshetme tehdidinde bulunmuştu.

Avrupalı milletvekilleri, Haziran 2019’da AKPM’nin yaptırım uygulama prosedürünü iptal eden ve Rusya’nın AKPM’ye geri dönmesini sağlayan kararı kabul etmişlerdi.