AKPM'de Rusya'nın Ukrayna'daki saldırganlığına ilişkin karar kabul edildi

Güncel
qha muhabir
28 Nisan 2022, 00:27
qha muhabir
28 Nisan 2022, 00:27

Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi (AKPM), ülkeleri Ukrayna’daki savaş suçları soruşturmalarını ve Rusya’nın liderliğine karşı uluslararası bir mahkeme kurmayayı desteklemeye çağıran bir önemli kararı kabul etti. AKPM’nin kararında, Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik saldırganlığı derhal ve koşulsuz olarak durdurması ve uluslararası toplumun demokratik dünya düzenini savunmak için birleşmesi gerektiği vurgulandı.

Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi, “Rusya’nın Ukrayna’ya Saldırganlığının Sonuçları: Avrupa Konseyi’nin Rolü ve Tepkisi” başlıklı oturumun ardından önemli bir kararı kabul etti. Ukrayna Milletvekili Rüstem Umerov’un 27 Nisan 2022 tarihinde Twitter üzerinde aktardığı bilgilere göre, Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi (AKPM), “Rusya Federasyonu’nun Ukrayna’ya karşı saldırganlığının sonuçları: Avrupa Konseyi’nin rolü ve tepkisi” kararı kabul etti.

AKPM’de kabul edilen karar, Alman Milletvekili Frank Schwabe tarafından hazırlanan rapora dayanıyor. Genel Kurul’da oylanan kararda, AKPM, Rusya’nın Ukrayna’da işlediği savaş suçlarına ilişkin ciddi kararlar alınması ve bu savaş suçlarının etkin bir şekilde soruşturulmasına vurgu yapıldı.

AKPM’nin “Rusya Federasyonu’nun Ukrayna’ya Saldırganlığının Sonuçları: Avrupa Konseyi’nin Rolü ve Tepkisi” başlıklı kararı

AKPM, RUSYA’NIN UKRAYNA’DAKİ SALDIRGANLIĞI VE İŞLEDİĞİ SAVAŞ SUÇLARINA İLİŞKİN KARARI KABUL ETTİ

Söz konusu karar için yapılan oylamada 147 delegeden 144’ü Evet oyu kullandı. Karar, özellikle 45 Avrupa Konseyi ülkesinin tamamını Ukrayna’daki tüm savaş suçları soruşturmalarını ve Rusya’nın siyasi ve askeri liderliğine karşı uluslararası bir mahkeme kurmayayı desteklemeye çağırıyor.