AKPM'de Rusya'nın Kırım Tatarlarına yönelik baskıları ele alınacak

Haberler
Anife Bilal
27 Eylül 2021, 10:21
Anife Bilal
27 Eylül 2021, 10:21

Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisinin (AKPM) sonbahar oturumu bugün başladı. Oturumda, Rus işgali altındaki Kırım’da Kırım Tatarlarına yönelik siyasi baskı ve hak ihlalleri konusu ele alınacak. 

Strazburg’da toplanan Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisinin (AKPM) sonbahar oturumu bugün itibarıyla başladı. 27-30 Eylül 2021 tarihleri arasında sürecek olan son bahar oturumunda, tartışılacak konular arasında Rus işgalci yönetiminin Kırım Tatarlarına karşı uyguladığı siyasi baskılar da yer alıyor. 

Rus işgali altındaki Kırım’da 3-4 Eylül 2021’de düzenlenen baskınlar ve Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) Başkan Yardımcısı Nariman Celal dahil olmak üzere 5 Kırım Tatarının alıkonulmasından sonra Ukrayna AKPM heyeti, “Rusya Federasyonu’nun Kırım’da yerli halklara karşı uyguladığı siyasi zulüm” konulu bir tartışma paneli talebinde bulunmuştu.

İŞGALCİ RUSYA’DAN SÖZDE SABOTAJ İDDİASIYLA KIRIM TATARLARINA BASKI

Rus istihbaratından, 7 Eylül 2021 tarihinde yapılan açıklamada, Akmescit yakınındaki Anğara köyünde 23 Ağustos 2021 tarihinde sözde “sabotaj eyleminin” düzenlendiği iddia edilirken “sabotajın” güya Ukrayna Savunma Bakanlığı İstihbarat Baş Müdürlüğü ve Kırım Tatar Milli Meclisi tarafından organize edildiğini ileri sürdü. FSB, yürütülen “soruşturma” çerçevesinde 3 “şüphelinin” tutuklandığını bildirirken; Ukrayna tarafının “sabotajı düzenleyen kişilere” güya 2 bin dolar ödül sözü verdiğini iddia etti. Rus propaganda televizyon kanalı Zvezda’nın Telegram hesabında yayımlanan haberde, sözde sabotajın düzenlendiği yerden görüntülere ve güya sabotaj eylemini düzenleyen Aziz Ahtemov ve Asan Ahtemov’un itiraf videolarına yer verildi.

3 KIRIM TATARI 4 KASIM’A KADAR TUTUKLU KALACAK

Sözde Kiyevskiy Bölge Mahkemesi, 6 Eylül’de, KTMM Başkan Yardımcısı Nariman Celal, Kırım Tatar aktivistleri Asan Ahtemov ve Aziz Ahtemov hakkında 4 Kasım’a kadar tutuklama kararı aldı. FSB yürüttüğü düzmece soruşturma sonucu alıkoyduğu Nariman Celal, Asan Ahtemov ve Aziz Ahtemov’u güya “sabotaj” düzenlemekle ile suçluyor.

ALIKONULAN KIRIM TATARLARINA İŞKENCE UYGULANDI

İşgalciler günler boyunca Aziz Ahtemov ve Asan Ahtemov’un bağımsız avukatlara görüşmesine izin vermedi. Daha sonra büyük çabalar sonucu müvekkil ile görüşen avukat Ayder Azamatov, işgalci Rus güçlerinin Kırım Tatarlarına işkence uyguladıklarını anlattı.

İKİ KİŞİYE TUTUKLAMA CEZASI

Öte yandan asılsız bahanelerle haklarında dava açılan Kırım Tatarları Şevket Useinov ve Eldar Odamanov hakkında, tutuklama cezası kararı alındı. Biri gece ortasında, diğeri sabah erken saatlerinde FSB görevliler tarafından kaçırılan Kırım Tatarları Şevket Useinov ve Eldar Odamanov hakkında Rusya İdari Suçlar Kanununun 19.3 maddesi uyarınca (polis görevlisinin talebine uymamak) dava açıldı. Sözde Kiyevskiy Bölge Mahkemesi Kırım Tatarlarını suçlu bularak Şevket Useinov hakkında 14 gün tutuklama cezası, Eldar Odamanov hakkında ise 15 gün tutuklama cezası kararı aldı.