AKPM'de işgal şartlarında Kırım Tatarlarının haklarının korunmasına dair karar kabul edilecek

Haberler
E. K.
18 Haziran 2021, 17:26
E. K.
18 Haziran 2021, 17:26

Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisinin (AKPM) önümüzdeki hafta yapılacak yaz oturumunda, Rusya’nın Kırım’ı işgali bağlamında Kırım Tatarlarının haklarını korumaya yönelik kapsamlı münazaraların yapılması ve kapsamlı bir karar alınması planlanıyor.

Strasbourg’da 21 Haziran 2021’de başlayacak AKPM Genel Kurulunun Yaz Oturumunda, Rusya’nın Kırım’ı işgali şartlarında Kırım Tatarlarının haklarını korumaya yönelik kapsamlı münazaraların yapılması ve kapsamlı bir karar alınması planlanıyor. AKPM yaz oturumu gündemine göre, Kırım Tatarlarının durumuna ilişkin münazara ve oylama 23 Haziran günü yapılacak. Etkinlikte; İzlanda Korsan Partisi ve AKPM Sosyalistler, Demokratlar ve Yeşiller Grubu temsilcisi Thorhildur Sunna Aevarsdottir (İzlanda, SOC) “Kırım’da Kırım Tatarlarına Rus Irk Ayrımcılığı” başlıklı rapor sunacak. Karar tasarısında, “Ukrayna’nın bir parçası olan Kırım Özerk Cumhuriyeti ve Sivastopol (Akyar) şehrinin Rusya tarafından işgali 2014 yılının başından beri devam ediyor ve Kırım Tatarları ağır hak ihlalleriyle karşı karşıya kaldı.” ifadesine yer veriliyor.

KIRIM TATARLARINA YAPILAN TÜM İNSAN HAKLARI İHLALLERİ BELGEDE YER ALIYOR

Kırım Tatarlarına yönelik baskıların, cinayetleri, zorla kaybetmeleri, işkenceyi ve insanlık dışı veya aşağılayıcı muameleyi, ayrıca yasa dışı aramaları ve haksız yasal takibatları içerdiği belirtilirken, belgede, alıkonulan Kırım Tatarlarının Rusya Federasyonu topraklarına yasa dışı şekilde sevk edilmesine, gazetecilere yapılan baskıya, ifade ve toplanma özgürlüğünün kısıtlanmasına dikkat çekiliyor. Ayrıca, Kırım Tatarlarına ve insan hakları savunucularına uygulanan sürekli, orantısız baskının korku ve düşmanlık atmosferi yarattığı belirtiliyor.