AKPM'de işgal altındaki Kırım'da yaşanan insan hakları ihlalleri konuşuldu

28 Ocak 2020, 23:23

Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisinin kış oturumu çerçevesinde 27 Ocak 2020 tarihinde Strazburg’da işgal edilen Kırım’da yaşanan insan hakları ihlallerine ilişkin toplantı düzenlendi.

İnsan hakları uzmanları, gazeteciler ve Kırım aktivistleri, işgal edilen yarımadada yaşanan insan hakları ihlalleri ve baskıları dile getirdi.

Etkinliğe katılan Kırım İnsan Hakları Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Olga Skripnik, Kırım’daki insan hakları durumunun sürekli kötüye gittiğini belirtti. 

Konuyla ilgili açıklamasında Skripnik “Ukrayna insan hakları örgütlerine göre, Kırım ve Rusya’da yasa dışı bir şekilde gözaltına alınan Ukrayna vatandaşlarının sayısı sürekli artmaktadır. Şu anda 90’dan fazla kişi gözaltında. Geçen yıl 11 siyasi mahkum serbest bırakıldı, ancak aynı zamanda Kırım’da 42 kişi siyasi davalar çerçevesinde alıkonulmuş bulunuyor. Onların çoğu yasa dışı olarak Kırım’dan Rusya’ya getirildi.” ifadelerini kullandı. 

Olga Skripnik, Kırım’ın işgalinin başlamasından bu yana gazeteciler ve basın mensupları üzerinde 300’den fazla baskı vakasının gerçekleştirildiğini de sözlerine ekledi.

Kırım
Olga Skripnik
Bunlara da bakın: