Akmescit’te koronavirüs testlerinin başlatılması ertelendi

01 Nisan 2020, 11:31

İşgal edilen Kırım’ın Akmescit (Simferopol) kentinde bulunan Gemotest Laboratuvarı, 31 Mart 2020 tarihinde planlanan koronavirüs test sürecinin başlatılmasını erteledi.

Gemotest Laboratuvarı’ndaki test sürecinin başlatılması, biyomateryalin, Moskova’ya taşınırken getirilen ek güvenlik önlemleri alınması kapsamında ertelendi.

İşgal altındaki Akmescit’te söz konusu çalışmaları erteleme kararı, Rusya İnsan Sağlığı ve Tüketiciyi Koruma Kurumunun (Rospotrebnadzor) tavsiyelerine göre ilan edildi. Testler başlatılması için planlanan yeni tarih şu an için belli değil. Daha önce, testlerin ücretli olacağı ve fiyatlarının yaklaşık 1900 ruble olacağı bildirilmişti. Aynı zamanda, Rusya’daki laboratuvarlarda aynı testlerin ücretinin 700-800 ruble olduğu biliniyor. 

KIRIM’DA KORONAVİRÜS SALGINI

Rusya tarafından işgal edilen Kırım’da, 29 Mart 2020 itibariyle, 2620 kişi, koronavirüs (COVİD-19) salgını nedeniyle tıbbi gözetim altında tutuluyor. Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) Başkanı Refat Çubarov, işgal edilen Kırım’da koronavirüsün yayılmasını önlemek ve büyük bir facianın önüne geçebilmek için Kerç köprüsünün acilen kapatılması gerektiğini vurgulamıştı.

AKMESCİT
İşgal Altındaki Kırım
KORONAVİRÜS
Bunlara da bakın: