Akmescit’te Kırım Tatar Sürgünü kurbanları anıldı

Haberler
Anife Bilal
18 Mayıs 2019, 15:30
Anife Bilal
18 Mayıs 2019, 15:30

Rusya tarafından işgal edilen Kırım’ın Akmescit şehrinde yüze yakın Kırım Tatarı 18 Mayıs 1944 Kırım Tatar Sürgünü kurbanlarını anmak için toplandı.

Onlarca Kırım Tatarı 18 Mayıs 2019 tarihinde sabah saatlerinde Akmescit tren istasyonu yakınlarındaki Kırım Tatar Sürgünü anıtı etrafında toplandı.

Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) Başkan Yardımcısı Nariman Celal yaptığı konuşmada, insanlık tarihinde Kırım Tatar Sürgününe benzer faciaların tekrarlanmaması için bu tür günlerin unutulmaması ve her zaman anılması gerektiğini ifade etti.

Etkinliğe katılanlar sürgün kurbanları için dua okuyarak anıta çiçek bıraktı.

Sözde polis görevlilerin etkinliği takip edildiği belirtildi. Etkinlik izinsiz düzenlense de işgalci güçlerin etkinliği sadece izlediğini ifade edildi.

Опубліковано Crimean Tatars Субота, 18 травня 2019 р.

KIRIM’DAKİ UKRAİN AKTİVİSTLERİ DE KIRIM TATAR SÜRGÜNÜ KURBANLARI ANDI

Kırım’ın Rusya tarafından işgal edilmesinden sonra yarımadada Ukrain halkının kültür ve dilini korumak amacıyla kurulan Ukrayna Kültür Merkezi sivil toplum teşkilatı aktivistleri de Kırım Tatar sürgünü kurbanlarını andıklarını bildirdi.

Ukrayna Kültür Merkezi sivil toplum teşkilatı aktivistleri Alena Popova, facebook üzerinden yaptıkları açıklamada, “Akmescit tran istasyonunda bulunan anıt taşına çicek bıraktık ve mum yaktık. 75 yıl önce bu istasyondan Özbekistan’a sürülen Afif ile tanıştık. Sürüldüğü zaman sadece 15 günlüktü…” ifadelerinde bulundular. Daha sonra Alena Popova anıta bıraktıkları sarı mavi kağıda sarılı olan buketin kaldırıldığını bildirdi.

1944 KIRIM TATAR SOYKIRIMI

Sovyet hükûmeti, Sovyet diktatörü Stalin’in emriyle 18 Mayıs 1944’te Kırım’daki tüm Kırım Tatarlarını sürgün etti. Sürgün sırasında Kırım Tatar erkeklerinin büyük çoğunluğu Kızılordu’da Alman Nazi ordusuna karşı savaşıyordu. Orta Asya ve Sibirya’ya sürgün edilen Kırım Tatarlarının yüzde 46’sı yolda veya gittikleri yerlerde açlık, susuzluk ve hastalık gibi çeşitli sebeplerden dolayı hayatını kaybetti.

Kırım Tatarları, 1989’un sonuna kadar sürgün yerlerinde zorla tutuluyordu. Anavatan Kırım’a geri dönme teşebbüsleri hapisle ve yeni sürgünle cezalandırılıyordu. Kırım Tatar adı yok edilmişti. Bunun sonucunda Kırım Tatar halkı büyük kayıplar yaşadı. Sovyetler Birliğinin dağılmasıyla birlikte Kırım Tatarları vatana dönmeye başlarken 150 bini maddi yetersizlik ve yasal engeller nedeniyle Orta Asya’da kaldı.

Ukrayna’da Kırım Tatar sürgünü resmen soykırım olarak tanındı. 1944 Kırım Tatar sürgününün soykırım olarak tanınmasını öngören 2493 No’lu karar tasarısı Ukrayna Parlamentosu tarafından 12 Kasım 2015 tarihinde yapılan oturumda kabul edildi. Bunun yanı sıra 18 Mayıs, “Kırım Tatar Soykırım Kurbanlarını Anma Günü” olarak kabul edildi.
 
Kırım’ın Rusya tarafından işgal edilmesinden sonra Ukrayna’nın başkenti Kıyiv’de Ukrayna Başsavcılığı’na bağlı olarak kurulan Kırım Özerk Cumhuriyeti Savcılığı, 2016 yılında 1944 Kırım Tatar Sürgünü olayı ile ilgili soruşturma başlattı.

Rus işgali altında bulunan Kırım’da işgalci güçler, 5 yıldan beri Kırım Tatarlarına sürgün kurbanlarını anmak için toplu etkinlikler ve mitingler düzenleme izni vermiyor.