Akmescit’te Kırım Tatar kültürüne adanan sergi açılışı

Haberler
Elvina Khalilova
05 Şubat 2020, 10:53
Elvina Khalilova
05 Şubat 2020, 10:53

Rus işgali altındaki Kırım’ın Akmescit kentinde (Simferopol) 4 Şubat 2020 tarihinde, 30. “Kırım Sevgi İle” sergisi açıldı. Sergi, “Kırım Üslubü” teşkilatının kurucusu, Ukrayna’da Onur Sanatçısı ödülüne sahip olan Mamut Çurlu ve Çatırdağ Derneği tarafından düzenlendi. 

Sergi açılışında konuşan Mamut Çurlu konuşması sırasında bu projenin önemini kaydederek “Yazar ve şairlerimiz ana dilimizi kelimelerle yaşattılar. Bizim ise ressamlar, nakışçılar ve çömlekçilerin, milletimizin sanatını nakış ve boya diliyle yaşattırma amacımız var. Kırım Tatarlarının zengin ve kendi şahsına münhasır olan sanatının özelliklerini hep birlikte korumalıyız.” ifadelerini kullandı. 

Proje organizatörleri, uzun sürgünden geri dönmüş Kırım Tatar milletinin kültürel varlığını korumak ve onu geliştirmek için Kırım kültürüne ilgiyi cezbeden tüm sanatçıları bir araya getirmeye çalışıyor.

Kırım Üslubü sanat topluluğu, 2005 yılında ilk sergisini düzenledi. O tarihten şimdiye kadar Kırım, Ukrayna, Türkiye, Polonya, Rusya gibi ülkelerde toplam 29 sergi sundu. 

Akmescit’te açılan 30. sergide; Mamut Çurlu, Rustem Skibin, Eldar Gusenov, Yuliya Tulupova, Hatice Yunusova, Leyla Kaişeva, Refat Kurtveliyev, Edem Ganiyev,  Zarema Mustafayeva ile bir sırada genç sanatçıların 170’ten fazla eseri takdim edildi. 

Sergide çanak çömlek, el işlemeli ürünler, altın iplikle nakış olan Kuran kılıfları, nakışlı namazlıklar sunuldu.