Akıncı TİHA’nın ilk durağı Ukrayna mı olacak?

Güncel
_QHA Ankara
27 Ocak 2022, 18:18
_QHA Ankara
27 Ocak 2022, 18:18

Akıncı Taarruzi İnsansız Hava Aracı’nın (TİHA) ilk yabancı müşterisinin Ukrayna olduğu ileri sürüldü. Öte yandan, savunma kaynaklarının bildirdiğine göre, bu haber henüz teyit edilmedi.

Baykar Teknoloji’nin ürettiği Akıncı Taarruzi İnsansız Hava Aracı’nın (TİHA) ilk ihracat sözleşmesi imzalandı. Baykar Genel Müdürü Haluk Bayraktar, sözleşmeyi önceki gün duyurdu. Sözleşmenin Ukrayna ile imzalandığı iddia edildi. Ancak, savunma kaynakları henüz bu durumu teyit eden bir açıklamada bulunmadı. SavunmaSanayiST.com’un özel olarak ulaştığı üst düzey savunma ve güvenlik kaynakları, Akıncı TİHA’nın ilk ihracat durağının iddialarda geçtiği üzere Ukrayna olmadığını belirtti.

AKINCI

UKRAYNA’NIN ANKARA BÜYÜKELÇİSİ BODNAR’DAN AÇIKLAMA

Ukrayna’nın Ankara Büyükelçisi Vasyl Bodnar, geçtiğimiz aylarda Twitter hesabından yaptığı bir paylaşımda Ukrayna Hava Kuvvetleri renklerine bürünmüş AKINCI TİHA modelini paylaşmıştı. Büyükelçi Bodnar, AKINCI TİHA ile ilgili, “Şu an için sadece maketi var fakat umuyorum ki yakında gerçeğe dönüşecek.” dedi.

Ukrayna, AKINCI Taarruzi İnsansız Hava Aracı (TİHA) ile yakından ilgilenmeye devam ediyor. Ukrayna’nın Ankara Büyükelçisi’nden AKINCI TİHA paylaşımı geldi.

Ukrayna merkezli Motor Sich şirketi, AKINCI Taarruzi İnsansız Hava Aracı (TİHA)’nda kullanılan Al-450 Turboprop motorlarından üretiminden sorumlu. Envanterinde çok sayıda Bayraktar TB2 SİHA bulunduran Ukrayna ordusu, buna yenilerini de eklemeyi planlıyor.

AKINCI SİHA TEKNİK ÖZELLİKLERİ

Haberleşme Menzili: LOS & BLOS

Kalkış ve İniş: Pist (Otomatik)

Seyir – Maksimum Hız: 130 – 195 Knots

Maksimum Kalkış Ağırlığı: 5,500 kg

Operasyonel – Maksimum İrtifa: 40,000 feet

Havada Kalış: 24 saat

Faydalı Yük Kapasitesi: 1,350 kg

Kanat Açıklığı: 20 mt.

Faydalı Yük – ISR: Simultane EO/IR/LD, Çok Amaçlı AESA Radar & SIGINT

Yükseklik: 1 mt.

Faydalı Yük – Mühimmatlar: Lazer Güdümlü Akıllı Mühimmatlar, Füzeler & Uzun Menzilli Stand Off Mühimmatlar

Uzunluk: 2 mt.

İtki Tipi: 2 x 750 HP veya 2 x 450 HP Turboprop Motor