Akdeniz'de Türk gemisine hukuka aykırı durdurma ve arama!

Güncel
Ayyıldız Huri Kaptan
23 Kasım 2020, 16:25
Ayyıldız Huri Kaptan
23 Kasım 2020, 16:25

Türkiye’den Libya’ya insani yardım malzemeleri ile muhtelif malzeme taşıyan bir Türk gemisi, İrini Harekatı’nda görevli bir Alman fırtakeyni tarafından durduruldu. Doğu Akdeniz’de uluslararası hukuka aykırı bir şekilde durdurulan Türk gemisi saatlerce arandı.

Yunan komutan tarafından sevk ve idaresi gerçekleştirilen İrini Harekatı’nda görevli Alman fırkateyni, Türkiye’den Libya’ya gıda ve boya gibi çeşitli malzemeler taşıyan gemiyi Doğu Akdeniz’de durdurarak uluslararası hukuka aykırı şekilde aradı. Türk basınına bugün yansıyan haberlere göre, Türk bandıralı “ROSELINA-A” gemisi, taşıdığı insani yardım malzemeleri ile İstanbul’dan demir alarak Libya’ya hareket etti.

BAYRAK DEVLETİNİN RIZASI ALINMADI

Deniz hukukuna göre, gemilerde arama yapabilmek üzere gemiye personelin çıkması için bayrak devletinin rızasının alınması gerekiyor. Türkiye’den böyle bir izin almadan Hamburg Fırkateyni’nin personeli gemiye helikopterden iniş yaptı. Personelin helikopterden inişi ve Hamburg Fırkateyni’nin “ROSELINA-A” gemisi çevresindeki hareketleri de gemi personeli tarafından cep telefonuyla anbean kaydedildi.
Geminin süratini düşüren ve yolundan engelleyen askerler, Türkiye’den izin almadan yapılanın hukuki olmadığı yönündeki ikazlara uymayarak tüm konteynerleri de açarak aradı. Sabahın ilk ışıklarına kadar süren aramanın ardından gemide insani yardım malzemesi, yiyecek, boya gibi maddeler dışında bir şey olmadığını anlayan askerler, daha sonra gemiden ayrıldı.

YASAL GİRİŞİMLERDE BULUNULACAK

Gemi, Misrata Limanı’na doğru seyrine devam ederken Türkiye’nin konuyla ilgili uluslararası kuruluşlar nezdinde girişimlerde bulunacağı öğrenildi. Güvenlik kaynakları konuya ilişkin yaptıkları değerlendirmede, İrini Harekatı unsurlarının bayrak devletinin rızası olmadan gemiye çıkmasını “hukuka aykırı bir davranış” olarak nitelendirdi. Güvenlik kaynakları, yaşanan skandal nedeniyle geminin saatlerce Akdeniz’de ağır deniz şartlarına maruz bırakıldığını belirterek olay nedeniyle “açık denizlerin serbestisi” ilkesinin de açık olarak ihlal edildiğini vurguladı.

TARTIŞMALI İRİNİ HAREKATI

İrini Harekatı, Birleşmiş Milletlerin (BM) Libya’ya yönelik silah ambargosunun denetlenmesi için Avrupa Birliği (AB) tarafından Akdeniz’de başlatılan tartışmalı bir operasyon olarak biliniyor. 2292 No’lu BM Güvenlik Konseyi kararında meşru hükumet olarak yer alan Milli Mutabakat Hükumeti ile istişare ve izin zorunlu kılınmış olmasına rağmen başlatılan İrini Harekatı, taraflı ve yasa dışı bir operasyon olarak tepki topluyor.

Bazı Avrupa ülkeleri, AB fonlarından yararlanabilmek için operasyona ses çıkarmazken bazı ülkeler daha cesur davranarak tepkilerini koyuyor ve operasyondan çekiliyor.