Akar: Yunanistan, Ege adalarını silahlandırmaya son vermeli

Güncel
Mehmet Berk Yaltırık
20 Nisan 2019, 16:49
Mehmet Berk Yaltırık
20 Nisan 2019, 16:49

Savunma Bakanı Hulusi Akar, Milli Savunma Bakanlığında gerçekleştirilen ve Türk Silahlı Kuvvetlerinin (TSK) komuta kademesinin de katıldığı toplantının ardından Ege ve Akdeniz’deki son gelişmelere ilişkin açıklamalarda bulundu.

Basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Akar, Ege Denizi ve Akdeniz’de yaşanan gelişmelerle ilgili soruya cevaben Türkiye’nin uluslararası antlaşmalara daima saygılı olduğunu vurgulayıp, “İyi komşuluk ilişkilerinden yanayız. Tüm komşularımızdan da aynı şekilde davranmalarını bekliyoruz.” dedi.

Ege’de, Akdeniz’de ve Kıbrıs’ta yaşanan problemlerin barışçıl yollarla ve diyalogla çözülmesi için çalıştıklarını dile getiren Akar şu açıklamada bulundu: “Bu sorunlardan özellikle gayri askeri statüdeki adaların silahlandırılmasıyla uluslararası hukuk ve antlaşmalar açıkça ihlal edilmektedir. Antlaşmalara aykırı olan, dostluk ve iyi komşuluk anlayışıyla bağdaşmayan ihlallere son verilmelidir. Bu adaların gayri askeri statüleri korunmalı, sürdürülmelidir. Değerli dostum Yunan meslektaşımdan, samimi, yapıcı, iyi ilişkilerimiz çerçevesinde bu ve diğer konularda gerekli tedbirleri almasını bekliyorum. Öte yandan, uluslararası hukuktan kaynaklanan hak ve menfaatlerimizin korunmasında Türkiye’nin son derece kararlı olduğu herkes tarafından bilinmektedir.”

BAKAN AKAR’DAN S-400 HAVA VE FÜZE SAVUNMA SİSTEMİ YORUMU

Türkiye’nin S-400 hava ve füze savunma sistemi tedarikine yönelik çalışmalarına ilişkin yapılan yorumları şu sözlerle değerlendirdi: “S-400 hava ve füze savunma sistemi alımı, hava ve füze tehdidine karşı ülkemizin savunmasına yönelik bir tedbirdir. Bilindiği üzere, Yunanistan ve diğer bazı NATO müttefiklerinde de S-300 hava savunma sistemi bulunmaktadır. Ülkelerin bu konudaki kararlarını saygıyla karşılıyoruz. Son olarak, Türkiye bir NATO müttefiki olarak ve ikili ilişkilerinde tüm yükümlülüklerini yerine getirmekte, bölge ve dünya barışına katkı sunmaya devam etmektedir.”