Akar: Hudutta her zamankinden çok daha yoğun şekilde tedbir alındığını herkesin bilmesi lazım

Güncel
Mehmet Berk Yaltırık
15 Ağustos 2021, 12:53
Mehmet Berk Yaltırık
15 Ağustos 2021, 12:53

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Türkiye’nin İran sınırında alınan tedbirleri yerinde inceledi. Akar, “Hudutlarımız geçilmez anlayışını pekiştireceğiz” dedi.

Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Musa Avsever ve 2’nci Ordu Komutanı Orgeneral Metin Gürak ile İran hududunda alınan önlemleri yerinde inceleyerek açıklamalarda bulundu. Milli Savunma Bakanlığı’nın aktardığına göre 14 Ağustos 2021 tarihinde söz konusu ziyareti gerçekleştiren Bakan Akar ve Komutanlar, Van Valisi Mehmet Emin Bilmez ve hudut birliklerinin komutanlarıyla 6’ncı Hudut Tugay Komutanlığında görüştü.

İRAN SINIRINDAKİ TEDBİRLER

Bakan Akar, sınırda alınan tedbirleri gün boyunca yerinde incelediklerini söyleyerek hudut birliklerinin 2021 başından itibaen yurt genelinde 91 bin 78 kişiyi yasa dışı yollarla girmeye çalışırken yakaladığını ifade etti. Akar, “Bunlardan İran hududunda yakalananların sayısı 587’dir.  Hudutlarımızdan girmesi engellenenlerin sayısı ise 181 bin 328 oldu. Bunların İran sınırına tekabül edenlerinin sayısı ise 61 bin 943’tür. Asker-sivil iş birliği yoğun şekilde uygulanarak gerekli tüm çalışmalar yapılıyor. Bir tarafta hudutta askerler diğer tarafta mülki makamlar diğer tarafta ise Cumhuriyet Savcılıklarımız bu konuyu etkili bir şekilde yürütüyorlar.” dedi.

İran sınırındaki fiziki güvenlik tedbirlerinden de bahseden Bakan Akar, “Modüler duvar yapıyoruz, şu ana kadar da bu duvar inşasının büyük bölümü tamamlandı. 150 kilometreye yakın hendek kazıldı. Mevcut olan hudut taburlarımız, komando taburlarımız, keşif bölüklerimizle birlikte hudut karakollarımızın, üs bölgelerimize ilave takviyeler yapıldı. Bunların yanı sıra jandarmalar ve polis özel harekât birlikleri de takviye edildi. Hudutta her zamankinden çok daha yoğun bir şekilde tedbir alındığını, hududun kontrolünün daha da etkin olduğunu herkesin bilmesi lazım.” diye kaydetti.

BAKAN AKAR: “HUDUTLARIMIZ GEÇİLMEZ ANLAYIŞINI PEKİŞTİRECEĞİZ”

İran sınırında karadan önlemleri yanı sıra İHA’ların, İnsanlı Keşif Uçaklarının (İKU) görev yaptığını aktaran Bakan Akar: “Ayrıca her gün 150’den fazla bölgede pusu ve keşif faaliyeti gerçekleştiriliyor. Termal gece görüş cihazları dâhil bin civarında keşif gözetleme vasıtamızla faaliyet gösteriyoruz. Yapılan elektro optik kuleler ve akustik algılayıcılar sayesinde sınır hattındaki hareketliliği tespit etmek çok kolay hâle geldi. ‘Hudut namustur!’ anlayışı ile en kıdemsizinden en kıdemlisine kadar bütün arkadaşlarımız yüksek moral ve motivasyonun yanı sıra büyük bir kahramanlık ve fedakârlıkla kendilerine verilen görevleri başarıyla yerine getirdiler, getirmeye devam ediyorlar. Çalışmalarımız artan bir şiddetle devam edecek ve ‘hudutlarımız geçilmez’ anlayışını pekiştireceğiz.”