Akar: Ege, Akdeniz ve Kıbrıs ile ilgili hiçbir oldu bittiye meydan vermeyeceğiz

05 Temmuz 2020, 18:03

Hulusi Akar, Ege, Akdeniz ve Kıbrıs ile ilgili hiçbir oldu bittiye meydan verilmeyeceğini ve müsaade edilmeyeceğini vurgulayarak, “Türkiye’nin içinde olmadığı hiçbir çözüm uygun bir çözüm olmayacaktır, bunu herkesin bilmesi lazım.” dedi.

Türkiye Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Güvenlik ve Askeri İşbirliği Mutabakat Muhtırası dolayısıyla yürütülen faaliyetleri yerinde incelemek için gittiği Libya’daki temasları sırasında Kıbrıs konusuna da ilişkin açıklamalar yaptı.

Akar, açıklamasında Ege, Akdeniz ve Kıbrıs ile ilgili hiçbir oldubittiye meydan verilmeyeceğine ve müsaade edilmeyeceğine vurgu yaptı.

“BUNU HERKESİN BİLMESİ LAZIM”

Akar, “Türkiye’nin içinde olmadığı hiçbir çözüm uygun bir çözüm olmayacaktır, bunu herkesin bilmesi lazım.” ifadelerine dikkat çekti.

“TÜRKİYE KIBRIS’TA GARANTÖRDÜR”

Akar, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“Türkiye, Kıbrıs’ta garantördür. Kıbrıslı Türk kardeşlerimizin ve kendi haklarımızın gereği neyse bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da aynı ciddiyet ve samimiyetle, aynı dikkat ve hassasiyetle yapmaya devam edeceğiz. Bizim hak ve menfaatlerimizin çiğnenmesine asla müsaade etmeyeceğiz. Diğer taraftan da iyi komşuluk ilişkileri, diyalog, barışçıl yol ve yöntemler çerçevesinde uluslararası hukuka, deniz hukukuna uygun şekilde yapılması gereken ne varsa yapacağız.”

HULUSİ AKAR
Kıbrıs
KKTC
Bunlara da bakın: