Akar'dan Türk unsurlarına saldırı çağrısı yapan Hafter'e: Katil Hafter ve destekçileri bilmelidirler ki...

Haberler
Ayyıldız Huri Kaptan
27 Aralık 2020, 17:58
Ayyıldız Huri Kaptan
27 Aralık 2020, 17:58

Libya’nın doğusundaki gayrimeşru silahlı güçlerin lideri Halife Hafter’in Libya’daki Türk kuvvetlerine karşı savaşa hazır olduklarını söylemesi üzerine dün Libya ziyaretinde bulunan Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’dan cevap gecikmedi. Bakan Akar darbeci Hafter’in sözlerine karşılık, “Katil Hafter ve destekçileri bilmelidirler ki, Türk unsurlarına herhangi bir saldırı girişiminde her yerde meşru hedef olarak görüleceklerdir” dedi.

Türkiye Cumhuriyeti Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, dün beraberinde Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler ve kuvvet komutanları ile resmi ziyarette bulunduğu Libya’da görevli Mehmetçik ile bir araya geldi. Libya Görev Grubu Komutanlığı’nı ziyaret eden ve burada konuşan Akar, 83 milyonun güvenliği için çalışan Türk Silahlı Kuvvetlerinin Libya, Azerbaycan ve KKTC gibi dost ve kardeş ülkelerin güvenliğine katkı sağlamak için elinden gelen gayreti gösterdiğini dile getirdi. Akar, Türkiye’nin başta komşuları olmak üzere ülkelerin siyasi birliği ve toprak bütünlüğüne saygılı olduğunun altını çizdi. Bakan Akar darbeci lider Hafter’in Libya’daki Türk kuvvetlerine karşı savaş çağrısı sözlerine “Katil Hafter ve destekçileri bilmelidirler ki, Türk unsurlarına herhangi bir saldırı girişiminde her yerde meşru hedef olarak görüleceklerdir” ifadeleriyle karşılık verdi.

“LİBYA’DAKİ TEMEL SORUN HAFTER’İ VE ONU DESTEKLEYENLERDİR”

Akar, Türkiye ve Libya arasında 500 yıllık ortak tarih ve kültür bağlarının bulunduğunu belirterek herkesin uzak durduğu bir dönemde, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla Türkiye’nin Libya ile iş birliği yaptığına değindi. Milli Mutabakat Hükümeti’nin BM tarafından tanınan Libya’nın meşru hükumeti olduğunu vurgulayan Akar, “Libya’daki temel sorun darbeci Hafter grubu ve onu destekleyenlerdir, problem buradan kaynaklanıyor.” ifadelerini kullandı.

“LİBYA LİBYALILARINDIR ANLAYIŞI İLE HAREKET EDİYORUZ”

Tarhuna’da bulunan 21 toplu mezarla darbeci Hafter’in yaptığı katliamların bir kez daha ortaya çıktığına dikkati çeken Akar, “Bunlara karşı dünya maalesef sessiz kalmayı sürdürüyor fakat bu insanlık suçunun peşini Milli Mutabakat Hükumeti’nin bırakmayacağına inanıyoruz. Dolayısıyla Uluslararası Ceza Mahkemesindeki soruşturmanın devam etmesi ve gereğinin yapılması konusunda inanıyoruz ki gerekli tahkikat yapılacak ve bunların hesabı da verilecek.” diye konuştu. Libya’da siyasi sürecin başlamasının ardından bazı ülkelerin ortaya çıktığına dikkati çeken Akar, “Zamanında ortada olmayanlar, kendilerince bir rol, parsa kapmaya, kendilerine yer edinmeye çalışıyorlar. Bunun gözden kaçmaması lazım. Biz Türkiye olarak her zaman ‘Libya Libyalılarındır’ diyor, bu anlayışla hareket ediyoruz.” dedi.

“DARBECİ, DIŞ MİHRAKLARIN PİYONU BAŞKALARININ OYUNCAĞI HAFTER…”

Libya’daki Milli Mutabakat Hükumeti’nin siyasi çözümlere destek verdiğini kaydeden Akar, şunları belirtti:

“Darbeci ve dış mihrakların piyonu, başkalarının oyuncağı Hafter, BM tarafından tanınan meşru Milli Mutabakat Hükümeti’nin daveti ve ikili anlaşmalar çerçevesinde bölgeye gelmiş, askeri eğitim iş birliği, yardım, danışmanlık desteği sağlayan Türk askerini, TSK unsurlarını doğrudan hedef alan hezeyanlar içinde görülmeye başlanmıştır. Sıkıştığından, evinden dışarı çıkacak hali kalmadığından, kendince bir şeyler yapmak uğruna TSK unsurlarını hedef alan hezeyanlar içine girmiştir.
Libya’da darbeci Hafter tarafından katliama uğrayan mazlum ve mağdurların yardım çığlığına sadece Türkiye’nin olumlu cevap verdiğini, zulme ve zalime sessiz kalmadığını unutturmak istiyorlar. Kendi zulümlerini, katliamlarını kapatmak için her türlü yaygarayı koparıyorlar. Bunlar beyhude gayret, bir yere varmaları mümkün değil.
Bu sözde mareşal, çarşıdan üniforma almakla veya aldığınız rütbeleri takmakla mareşal olunmuyor. Bu bir tahsil, tecrübe, yürek, bilek meselesi. Her aklına gelen parasını verip elbisesini giyip mareşal olamaz. Bu kifayetsiz muhteris bizzat kendisi görüşmeleri, konuşmaları, siyasi çözümleri birilerinin adına çıkmaza sokmak, kendi katliamlarını, caniliklerini, suçlarını örtmek için elinden gelen gayreti gösteriyor.”

AKAR: HAFTER, TÜRK UNSURLARINA HERHANGİ BİR SALDIRIDA BULUNURSA KAÇACAK YER BULAMAZ

Hafter’in Libya’da akan kardeş kanının sorumlusu olduğunu vurgulayan Akar, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Bu savaş suçlusu, cani, yani katil Hafter ve destekçileri bilmelidirler ki Türk unsurlarına yapılacak herhangi bir saldırı girişiminde katil Hafter unsurları her yerde meşru hedef olarak görülecektir. Bunu akıllarına soksunlar. Böyle bir hareketi yaptıktan sonra kaçacak yer bulamazlar. Dolayısıyla herkes aklını başına toplasın. Burada bir ateşkes sağlanmış, bu ateşkes çerçevesinde siyasi görüşmeler yapılıyor. Bu siyasi görüşmelerle bir çözüm bulunmaya çalışılıyor. Dolayısıyla buradaki mesele herkesin bu siyasi çözümün bulunmasına katkı sağlamaktır. Bunun dışında yapılacak her türlü hareket yanlıştır. Libya’nın birliği, bütünlüğü ve Libya’nın Libyalılara ait olduğu esastır.”