Akademisyenler, Antalya Diplomasi Forumu'nu QHA'ya değerlendirdi

Güncel
Ömer Cihad Kaya
18 Haziran 2021, 23:24
Ömer Cihad Kaya
18 Haziran 2021, 23:24

Ömer Cihad KAYA
QHA Ankara

Antalya’da 18-20 Haziran 2021 tarihleri arasında düzenlenen Antalya Diplomasi Forumu’nun ilk günü tamamlandı. Diplomasinin kalbinin attığı ve dünyadaki her beş ülkeden birinin dışişleri bakanının katılım gösterdiği forumda, Afrika’dan Balkanlara, Avrupa’dan Asya’ya kadar Türkiye’nin dış politikada iş birliği sürecinde olduğu ülkelerden gelen yetkililer, küresel ve bölgesel sorunlara yönelik görüşlerini ifade ediyor ve karşılıklı fikir alışverişinde bulunuyor. Cumhurbaşkanlığı Güvenlik ve Dış Politikalar Kurulu Üyesi, Altınbaş Üniversitesi Rektörü ve Uluslararası İlişkiler Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Çağrı Erhan ve ODTÜ Uluslararası İlişkiler Bölümü Öğretim Üyesi ve Dış Politika Enstitüsü Başkanı Prof. Dr. Hüseyin Bağcı, Antalya Diplomasi Forumu kapsamındaki görüşmeleri Kırım Haber Ajansına değerlendirdi.

Antalya Belek Turizm Bölgesi’ndeki NEST Kongre Merkezi’nde, 18 Haziran 2021 tarihinde başlayan Antalya Diplomasi Forumu, dünyada diplomasinin kalbinin attığı bir girişime dönüştü. “Yenilikçi Diplomasi: Yeni Dönem, Yeni Yaklaşımlar” temasıyla hayata geçirilen Antalya Diplomasi Forumu’na (ADF) 10 devlet ve hükümet başkanı, 42 dışişleri bakanı ve ayrıca, üç eski devlet ve hükümet başkanı ile yaklaşık 52 uluslararası örgüt temsilcisi veya eski hükümet yetkilisi foruma dahil olması bekleniyor. Forumun ilk gününde, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu açılış konuşmalarını gerçekleştirdi. Ardından, devlet başkanlarının ve dışişleri bakanlarının katıldığı panel ve oturumlar yapıldı. Cumhurbaşkanlığı Güvenlik ve Dış Politikalar Kurulu Üyesi, Altınbaş Üniversitesi Rektörü ve Uluslararası İlişkiler Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Çağrı Erhan ve ODTÜ Uluslararası İlişkiler Bölümü Öğretim Üyesi ve Dış Politika Enstitüsü Başkanı Prof. Dr. Hüseyin Bağcı, Antalya Diplomasi Forumu kapsamındaki görüşmeler ve Türkiye’nin “yenilikçi diplomasi” anlayışı hakkında QHA’ya özel açıklamalarda bulundu.

Resim

PROF. DR. ERHAN: SOĞUK SAVAŞ DÖNEMİNİN SİYAH BEYAZ DİPLOMASİ ANLAYIŞI ARTIK GERİDE KALDI

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı Güvenlik ve Dış Politikalar Kurulu Üyesi, Altınbaş Üniversitesi Rektörü ve Uluslararası İlişkiler Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Çağrı Erhan, Antalya Diplomasi Forumu çerçevesinde Türkiye’nin diplomasi anlayışında inovatif çözümleri öne çıkardığını vurgulayarak şöyle konuştu:

“Antalya Diplomasi Forumu, geçen sene yapılacaktı ancak pandemi nedeniyle bu yıla ertelendi. Aslında buradaki coşkuyu görünce iyi ki ertelenmiş diyoruz. Dünyanın dört bir yanından pek çok devlet adamı, diplomat, gazeteci, akademisyen Antalya’ya gelmiş durumda. Buraya gelen herkes aslında şunu söylüyor, ‘biz pandemi gibi küresel çaptaki krizleri ancak uluslararası iş birliği ile aşabiliriz.’ İşte Sayın Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın söylediği de tam olarak budur. Türkiye, özellikle son 10 yıl içinde diplomaside işbirliğini, uluslararası hukuka saygıyı ve bugüne kadar denenmemiş inovatif diplomasi anlayışını geliştiren, öne çıkartan bir ülke oldu. Devletler arasındaki hukuki anlaşmazlıklar olabilir. Fakat, bu anlaşmazlıklar ikili ya da çoklu olarak sonsuza kadar devam edecek karşıtlıkları doğurmamalı. Türkiye bunu söylüyor, her zaman diplomasiye bir şans verilmeli. Eğer bir konuda ilerleyemiyorsanız yanına bir başka masa koyarsınız başka bir konuda ilerleyebilirsiniz. Bu dünyadaki pek çok sorunda kendini göstermektedir.

Artık, soğuk savaş döneminin siyah beyaz diplomasi anlayışı sona erdi. Bundan sonraki süreçte, gri alanların, farklı kompartımanların olduğunu bilmemiz gerekiyor. Bir kompartımanda ihtilaf varsa öbür kompartımanda pekala iş birliği olabilir. Sayın Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Sayın Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu’nun Antalya Diplomasi Forumu’ndan tüm dünyaya duyurdukları diplomasi anlayışı budur. Türkiye bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da, uluslararası hukuka saygı ve sınırların dokunulmazlığı içişlerine karışmama şartlarına uygun bir şekilde, dünyada küresel diplomasinin lider ülkelerinden biri olmaya devam edecektir. “

PROF. DR. BAĞCI: ANTALYA DİPLOMASİ FORUMU’NUN DEVAMI GETİRİLMELİ

ODTÜ Uluslararası İlişkiler Bölümü Öğretim Üyesi ve Dış Politika Enstitüsü Başkanı Prof. Dr. Hüseyin Bağcı, Antalya Diplomasi Forumu’nun olumlu bir adım olduğunu ve gelenek hale getirilmesi gerektiğini vurgulayarak şunları söyledi:

“Bu toplantının en büyük özelliği, uluslararası siyasetçileri ve devlet adamlarını bir araya getirmesidir. Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu’nun dediği gibi her 5 dışişleri bakanından birisi burada. Bu forum, Münih Güvenlik Konferansı tadında olan Davos Toplantılarının uluslararası ilişkiler ve diplomasi boyutunda olan bir çalışma. İlk defa yapılıyor olması ve devam ettirilmesi önemli. Bu toplantıların devamının gelmesi ve gelenek haline getirilmesi gerekiyor. Çok sayıda akademisyen ve kanaat önderi buraya geldi. Birbirimizden öğreniyoruz, tartışıyoruz, konuşuyoruz. Bu toplantıları çok olumlu buluyorum.”

Uluslararası Kırım Platformu Zirvesi’nin bölgesel dinamikler, Ukrayna ve Kırım konusunda Prof. Dr. Bağcı, “Kırım Platformu konusunda, Sayın Kırımoğlu’nun burada olması, sorunun varlığı anlamında önemlidir. Ancak, bu sorunun çözümü olacak mı bunu zaman gösterecek.” dedi.

ANTALYA DİPLOMASİ FORUMU 19-20 HAZİRAN’DA OTURUMLARLA DEVAM EDECEK

Antalya Diplomasi Forumu, 19-20 Haziran 2021 tarihlerinde, devlet ve hükümet yetkilileri, akademisyenler ve uzmanların katılacağı panellerle devam edecek.