AK Partili vekilden Murat Ülker'e Doğu Türkistan tepkisi!

Güncel
_QHA Ankara
03 Haziran 2019, 16:07
_QHA Ankara
03 Haziran 2019, 16:07

AK Parti İstanbul Milletvekili Mustafa Yeneroğlu, Kendi de aslen Kırım asıllı olan Murat Ülker’e sosyal medya hesabından attığı tweetle sert tepki gösterdi. Murat Ülker’in Çin’in Doğu Türkistan Bölgesi’ndeki Uygur Türklerine yaptığı zulmü görmezden gelerek ‘Hepimiz Çin tarafındayız’ sözleri kamuoyunda tepkiyle karşılandı.

Çin’de Kazak ve diğer 10 farklı Müslüman etnik grubun farklı düzeylerde baskıya maruz kaldığına vurgu yapan Yeneroğlu, “Çin’deki Müslümanlar söz konusu olduğunda hep radikal unsurlar öne çıkartılmakta, genelleştirilek araçsallaştırılmakta ve kitlesel imha politikalarına bahane olarak kullanılmakta” dedi.

“BU YAKLAŞIMI BABASININ KEMİKLERİNİ SIZLATIYORDUR”

Ülker’in ürünlerini kamuoyunu ikna edici açıklama yapana kadar satın almayacağım” diyen Yeneroğlu’nun resmi Twitter hesabından yaptığı açıklamanın tamamı şöyle:

“Uygur Türklerine yapılan insanlık dışı zulme kayıtsız kalıp tek derdi Çin’de satışlarını artırmak gibi görünen Murat Ülker’in ürünlerini kamuoyunu ikna edici açıklama yapana kadar satın almayacağım. Eminim bu yaklaşımı babasının kemiklerini sızlatıyordur.

YENEROĞLU: ÇİN’E KARŞI TEPKİ İNSANLIK NAMINA ZORUNLULUKTUR

‘Hepimiz Çin tarafındayız’ sözüne gelince, elbette Çin ve Türkiye ilişkileri çok önemli ve daha ileriye taşınması gerekiyor. Ancak ne pahasına olursa olsun değil! Çin insan haklarını hiçe sayıp Uygur Türklerine imha politikasına karşı tepki insanlık namına zorunluluktur.”

BABASI KIRIM DOĞUMLU

Murat Ülker’in babası Sabri Ülker de Kırım doğumlu. 1920’de Kırım’da doğan Ülker 9 yaşındayken ailesi ile Türkiye’ye göç etti. Ülker, Haziran 2012’de hayata veda etti.