Ailesindeki erkekler alıkonulan Amina Ömerova, işgalci Rusya'ya tepki gösterdi

27 Ocak 2020, 12:22

İşgal edilen Kırım’da işgalciler tarafından Kırım Tatar halkına baskı kurmak amacıyla kurgulanan sözde “Hizb ut-Tahrir Davası” çerçevesinde Amina Ömerova’nın ailesindeki üç erkeği alıkonuldu.

Amina Ömerova’nın eşi Enver Ömerov, oğlu Riza Ömerov ve damadı Rüstem İsmailov Rus işgalciler tarafından alıkonuluyor.

Rusya’nın 2014 yılında Kırım’ı işgal etmesinin ardından 2016 yılında Ömerov ailesinin damadı Rüstem İsmailov alıkonuldu. Ömerov ailesi, damatları Rüstem’in alıkonulmasından sonra kızlarına ve torunlarına destek vermeye çalıştı. Ancak 10 Temmuz 2019 tarihinde evlerinde yapılan aramanın ardından Enver Ömerov ve oğlu Riza Ömerov da alıkonuldu. Amina Ömerova, Temmuz 2019 evlerine düzenlenen baskını ile ilgili, şöyle konuştu:

“Evimizde aramanın nasıl yapıldığını eşimin nasıl götürüldüğünü komşularımız anlamadı. Beyaz bir minibüsle sabah erken saatte geldiler. Komşularımız benim toptancımın geldiğini düşündüler. Aramaya gelen görevliler bez üniformalı, yüzleri maskeli, silahsız, sopasızlardı. Halbuki 2016 yılında kızımın evinde yapılan baskın sırasında görevliler silahlı, sopalı ve siyah yüz maskeleri takıyorlardı. Damadımı götürdükleri zaman torunum Hatice çok korktu ve ağlamıştı, erkek çocukları Fatih ve Halid yorgan altında saklanmışlardı. 2019’da evimizde yapılan arama sırasında da onlar bizim evdeydiler. Zavallı çocuklar ikinci kez böyle bir stresli durumdan geçmek zorunda kaldı.”

“VATANIMIZI TERK ETMEK ZORUNDA KALACAĞIMIZI DÜŞÜNDÜKÇE İÇİM KAN AĞLIYOR”

Amina Ömerova, eşi, oğlu ve damadının evlerine geri dönmesini sabırla beklemeye devam edeceğini belirterek, “Belki yakın zamanda onlar Ukrayna ile Rusya arasında gerçekleşen esir değişimi çerçevesinde serbest bırakılırlar” dedi. Aile üyeleri çıktıktan sonra Kırım’da yaşayamayacaklarını vurgulayan Ömerova, “Çıkmalarını çok isterdim. Ama bu durumda onlar Ukrayna ana kısmında yaşamak zorunda kalacak. Bu durumda bizim de Vatanımızı terk etmek zorunda kalacağımızı düşündükçe içim kan ağlıyor. Çünkü Kırım’da yaşamak istiyoruz.” diye konuştu.

“KIRIM BİZİM ANAVATANIMIZDIR”

Amina Ömerova’nın kızı Fatma İsmailova da, yarım adada yapılan adaletsizliklerin çok üzücü olduğunu belirtti. Kırım Tatarlarının her zaman barış ve birlik içinde yaşadıklarını belirten İsmailova, Kırım Tatarlarının yaşadıkları zulümlere dikkat çekerek, şöyle konuştu:

“Kırım’ın şu anki yönetimin bizim ana topraklarımızda bize yaptığı adaletsizlik çok üzücü. Halkımız uzun süredir bu topraklarda yaşıyor. Kırım bizim anavatanımızdır. Halkımız her zaman barış ve birlik içinde yaşıyordu. Tarihe bakarsak halkımın kimseye zulüm etmediğini görürüz. Fakat bu durumun tam tersinin yaşandığını görebiliriz. Örneğin 1944 yılında halkımızın çok acımasız bir şekilde yabancı ülkelere sürgünün edildi. 2014 yılında bu sürgünün yeniden başladığını söyleyebiliriz. Yani eşlerimiz, babalarımız, erkek kardeşlerimiz Rus hapishanelere atılıyorlar.

Bizim sorunlarımıza kayıtsız kalmayan insanlar bize destek veriyor. Bu insanlar yaşananların bir adaletsizlik olduğunu anlıyor. Bizim evlerimize baskın düzenliyorlar, kirli çizmelerle giriyorlar çocukları korkutuyorlar, eşlerimizi, babalarımızı ve erkek kardeşlerimizi yasa dışı olarak alıkoyuyorlar. Allah’a çok şükür bize destek çıkan insanlar var.”

Bunlara da bakın: