AİHM, Rusya'yı Ukrayna'da sivillere yönelik saldırıları durdurma çağrısı yaptı

Haberler
Anife Bilal
01 Mart 2022, 22:04
Anife Bilal
01 Mart 2022, 22:04

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) aldığı kararda, Rusya Federasyonu’na Ukrayna’daki sivil tesislere yapılan saldırıları ve bombardımanları durdurma çağrısı yaptı. Mahkeme, Rusya’nın Savaş Zamanında Sivil Kişilerin Korunmasına İlişkin Cenevre Sözleşmesi’ni ihlal ettiğini vurguladı.

Ukrayna, 28 Şubat 2022 tarihinde, Kural 39 uyarınca ön tedbirler uygulanması için AİHM’e başvuru yaptı. AİHM bugün aldığı kararı açıkladı. Karar metninde şu ifadelere yer verildi:

Mahkeme, Ukrayna’nın çeşitli yerlerinde 24 Şubat 2022’de başlayan ve halen devam eden askeri harekatı dikkate alarak bunların Savaş Zamanında Sivil Kişilerin Korunmasına İlişkin Cenevre Sözleşmesi’nin 2., 3. ve 8. maddelerinin ciddi ihlaller için gerçek ve sürekli bir tehdit oluşturdukları düşünüyor. Söz konusu ihlallerini engellemek için mahkeme, içtüzüğünün 39. maddesi uyarınca aldığı kararda, tarafların menfaati ve yargılamanın usulüne uygun yürütülmesi için, Rusya Federasyonu’na Ukrayna’daki sivil nüfusa, sivil tesislerine yapılan saldırıları ve bombardımanları durdurmaya ve Rus birlikleri tarafından saldırıya uğrayan veya kuşatılan topraklardaki tıbbi tesislerinin, arama kurtarma hizmetlerinin personelinin güvenliğini sağlamaya emrediyor