AİHM'den yeni Bekirov kararı

14 Temmuz 2019, 09:59

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) ağır hasta siyasi tutsak Edem Bekirov hakkında yeni karar aldı. Karara göre, bağımsız uzman doktorların Bekirov’u muayene etmesi ve her bir sağlık sorunuyla ilgili ayrı ayrıntılı rapor hazırlaması gerekiyor.

Avukat Aleksey Ladin Facebook üzerinden yaptığı açıklamada, AİHM’nin 10 Temmuz 2019 tarihinde müvekilli Edem Bekirov ile ilgili yeni karar alarak daha önce 11 Haziran 2019 tarihinde aldıkları kararı kesinleştirdiğini ifade etti.

SAVUNMA GEREKLİ BAŞVURUYU YAPTI

AİHM kararında bağımsız uzman doktorların Bekirov’u muayene etmesi ve rapor hazırlaması gerektiğini belirtilirken, “Bu bağımsız tıbbi raporlarda ayrıca başvurana şu anda sağlanan tıbbi yardımın tıbbi sorunlarına uygun olup olmadığını ve hakkında alınan tutuklama kararının onun durumuna uygun olup olmadığı belirtilmelidir.” denildi.

Avukat AİHM kararına atıfta bulunarak Kırım’ın sözde savcılığa, Akmescit’teki 1 numaralı tutukevine ve tutukevi reviri yönetimine gerekli başvuruları yaptığını ve başvuru dilekçesinde Bekirov’un hastalığına sahip olan insanların Rus yasalarına göre hapiste tutulmasının yasak olduğuna dikkat çektiğini belirtti.

Bilindiği üzere, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) 11 Haziran 2019 tarihinde aldığı kararda Rusya’yı; anayasal haklara saygı duymaya ve Kırım Tatar siyasi tutsak Edem Bekirov’un tıbbi bakımını sağlamaya davet etmişti.

SİYASİ TUTSAK EDEM BEKİROV

Herson bölgesindeki Novoaleksiyivka kasabasında ikamet eden 1961 doğumlu Kırım Tatar aktivist Edem Bekirov, işgal edilen Kırım’da yaşayan annesini ziyaret etmek için 12 Aralık 2018 tarihinde yarımadaya Çongar kontrol noktasından giriş yaparken Rus işgalci görevliler tarafından alıkonulmuştu.


Kalp hastası olan ve sağ ayağı olmadığı için protez bacak kullanan Bekirov’un saat 08.30 civarında gözaltına alındığı bildirilmişti. Günde 16 hap alması gereken Bekirov’dan akşam saatlerine kadar haber alınamamıştı. Daha sonra Bekirov, eşini arayarak kendisinin Akmescit’teki FSB şubesinde tutulduğunu bildirmişti.

13 Aralık 2018 tarihinde, Kırım’da bulunan Kremlin kontrolündeki sözde Kievskiy Bölge Mahkemesi Kırım Tatar aktivist Edem Bekirov hakkında tutuklama kararı almıştı. FSB’nin sözde Kırım Müdürlüğünün 20 Aralık 2018 tarihinde, Edem Bekirov’a sözde “resmi” suçlama yönelterek, onu Rusya Ceza Kanununun 222. maddesinin 2. fıkrası ve 222.1. maddesinin 2. fıkrası uyarınca yasa dışı silah kaçakçılığı ve patlayıcı maddeleri yasa dışı satın alma, depolama veya bir başkasına temin etmekle suçladığı aktarılmıştı.

AİHM
Edem Bekirov
Kırım Tatarlarına baskı
Bunlara da bakın: