AİHM’den Rusya'ya Transdinyester’de insan hakları ihlali suçlaması

12 Ocak 2020, 13:49

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), Rusya’yı 2011 yılında ihanet suçlamasıyla hapse atılan ve hapse atılan genç bir adam yüzünden fiilen kontrol ettiği ayrılıkçı Moldova bölgesinde insan haklarını ihlal etmekle suçladı

AİHM, 9 Ocak 2020’de Rusya’nın 1992’de Moldova’dan ayrıldığından beri fiilen kontrol ettiği Transdinyester isimli ayrılıkçı Moldova bölgesinde insan haklarını, özgürlük ve güvenlik hakkını ihlal ettiğine karar verdi.

ILİE CAZAC OLAYI

Kararın 19 Mart 2010’da 25 yaşındaki Ilie Cazac’ın Transdinyester gizli servisleri tarafından tutuklanması ve ardından casusluk için hapis cezası almasıyla ilgili olduğu açıklandı. Gözaltına alınan Cazac, “Moldova adına yükse seviye ihanet ve casusluk” ile suçlanmıştı. Cazac, o esnada Transdinyester’de bulunan Tighina’da vergi müfettişliği bünyesinde çalışıyordu.

Aynı yıl haziran ayında, anne ve babası Rusya’nın başkent Kişinev’deki büyükelçiliğinin önünde Rus yetkilileri nihai sorumluluk üstlenmekle suçlayan protesto amaçlı açlık grevine başladılar. Cazac’ın annesi Stela Solticean, oğlunu tutuklayanların “davada sorumluluk alması gereken Rus vatandaşları” olduğunu söyledi. Cazac’ın babası da, oğlunu sorgulayan Transdinyester gizli servis memurunun Rus vatandaşı olduğunu iddia etti.

Daha sonra 9 Şubat 2011’e kadar avukat veya akrabalarıyla görüşme hakkından mahrum bırakıldı. Bu tarihte kapalı duruşma şeklinde gerçekleşen mahkemenin ardından Cazac 14 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

AİHM’NİN KARARI

AİHM, Rusya’yı 42.000 Euro manevi tazminata ve davacıların yasal temsilleri için de 4.000 Euro tutarındaki mahkeme masraf ve giderlerini ödemeye mahkum etti.

Transdinyester istihbaratının geçen yıllarda birkaç kaçırılma olayına karıştığı biliniyor.

AİHM
Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi
insan hakları
insan hakları ihlalleri
Rusya
Bunlara da bakın: