AİHM'den Edem Bekirov kararı

Haberler
Anife Bilal
12 Haziran 2019, 09:51
Anife Bilal
12 Haziran 2019, 09:51

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), Rusya’yı; anayasal haklara saygı duymaya ve Kırım Tatar siyasi tutsak Edem Bekirov’un tıbbi bakımını sağlamaya davet etti.

AİHM tarafından yayımlanan belgede, “11 Haziran 2019 tarihinde mahkeme, davanın olumlu değerlendirilmesi ve tarafların çıkarları için; Rus tarafına 39 sayılı yasayı işaret ederek Edem Bekirov’un anayasal haklarına saygı duyulduğunu teyit etmeleri ve derhal tam tıbbi muayene ve daha sonraki tedavi için Bekirov’un hastaneye yatırılması yönünde karar aldı.” ifadelerine yer verildi.

Uluslararası mahkeme, tarafların 39 sayılı yasada belirtilen önlemleri görmezden gelmesinin, İnsan Hakları Sözleşmesinin 34. maddesinin ihlali anlamına gelebileceğini hatırlattı.

İŞGALCİLER, EDEM BEKİROV’UN TÜM HASTALIKLARINA RAĞMEN TUTUKLU KALMASINDA ISRAR EDİYOR

İşgal altındaki Kırım’da Kremlin kontrolündeki sözde Kievskiy Bölge Mahkemesi, 6 Haziran 2019 tarihinde yapılan duruşmada, ağır hastalığı bulunmasına rağmen Kırım Tatar aktivist Edem Bekirov’un tutukluluk halini 12 Ağustos 2019’a kadar uzatma kararı aldı.

Herson bölgesindeki Novoalekseyevka kasabasında ikamet eden 1961 doğumlu Kırım Tatar aktivist Edem Bekirov, işgal edilen Kırım’da yaşayan annesini ziyaret etmek için 12 Aralık 2018 tarihinde yarımadaya Çongar kontrol noktasından giriş yaparken Rus işgalci görevliler tarafından alıkonulmuştu.

Kalp hastası olan ve sağ ayağı olmadığı için protez bacak kullanan Bekirov’un saat 08.30 civarında gözaltına alındığı bildirilmişti. Günde 16 hap alması gereken Bekirov’dan akşam saatlerine kadar haber alınamamıştı. Daha sonra Bekirov eşini arayarak kendisinin Akmescit’teki FSB şubesinde tutulduğunu bildirmişti.

13 Aralık 2018 tarihinde, Kırım’da bulunan Kremlin kontrolündeki sözde Kievskiy Bölge Mahkemesi Kırım Tatar aktivist Edem Bekirov hakkında tutuklama kararı almıştı. FSB’nin sözde Kırım Müdürlüğünün 20 Aralık 2018 tarihinde, Edem Bekirov’a sözde “resmi” suçlama yönelterek, onu Rusya Ceza Kanununun 222. maddesinin 2. fıkrası ve 222.1. maddesinin 2. fıkrası uyarınca yasa dışı silah kaçakçılığı ve patlayıcı maddeleri yasa dışı satın alma, depolama veya bir başkasına temin etmekle suçladığı bildirilmişti.