AİHM, 11 Eylül'de Kırım'daki insan hakları ihlallerini inceleyecek

09 Eylül 2019, 13:41

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi, 11 Eylül 2019’da saat 09:15’te Ukrayna’nın Kırım ile ilgili Rusya’ya açtığı davayı inceleyecek.

Ukrayna hükumetinin, 27 Şubat 2014 tarihinden bu yana, Rusya Federasyonu’nun Ukrayna’nın ayrılmaz bir parçası olan Kırım Özerk Cumhuriyeti’ni kontrol ettiğini açıklayan 20958/14 Nolu ilk dilekçesi 13 Mart 2014 tarihinde AİHM Büyük Dairesine gönderilmişti.

Ukrayna, dava çerçevesinde, İnsan Haklarının ve Temel Özgürlüklerin Korunması Sözleşmesinin çeşitli maddelerinin ihlal edildiğini iddia ediyor. Ayrıca, başvuru metninde, Rusya Federasyonu’nun Ukrayna askerlerini, kolluk kuvvetleri mensuplarını ve sivilleri öldürmekle suçladığı kaydediliyor.

UKRAYNA, RUSYA’NIN KIRIM’DAKİ UKRAYNA VATANDAŞLARINA UYGULADIĞI BASKILARI DİLE GETİRİYOR

Öte yandan, Ukrayna hükumeti, Ukrayna mahkemelerinin kararlarının Rusya yasalarına uygun olarak yeniden nitelendirildiğinden ve hükümlü kişilerin Rusya Federasyonu topraklarına gönderilmesinden şikayetçi.

Ayrıca, Kırım’da yaşayan Ukrayna vatandaşlarının, yasa dışı bir şekilde Rus vatandaşı olarak kabul edilmesi dile getirilerek yaşanan baskılar anlatılıyor. Rusya vatandaşlığını almayı reddeden Kırımlıların birçok haktan mahrum edilmesi vurgulanıyor. Ayrıca, görev başında olan gazeteci ve muhabirlere karşı saldırı, kaçırılma, kötü muamele ve taciz vak’aları da dile getiriliyor.

AİHM
insan hakları ihlalleri
İşgal Altındaki Kırım