Ahtem Seytablayev: Rus dizi ve filmleri hibrit savaşın bir aracı

Haberler
Anife Bilal
22 Temmuz 2020, 22:25
Anife Bilal
22 Temmuz 2020, 22:25

Kırım Tatar yönetmen Ahtem Seytablayev, Rus dünyasının doğrudan veya dolaylı olarak reklamını yapan televizyon programı, dizi ve filmlerin, Ukrayna’ya karşı yürütülen hibrit savaşın aracı olarak kullanıldığını belirtti.

Kırım Haber Ajansının (QHA) yayınladığı İşgal Hakkında Sansürsüz: Kırım Haber Ajansında Webcast isimli programa konuk olan Kırım Tatar yönetmen ve oyuncu Seytablayev, Rus işgali altındaki Kırım’ı ziyaret eden ve işgale destek veren oyuncuların rol aldığı filmlere yönelik uygulanan yasağın, Ukrayna’da devam ettirilmesi gerektiğini ifade etti.

“BU DURUM ULUSAL GÜVENLİK KONUSU”

Seytablayev, “Daha önce Ukrayna’da sadece 1991 yılına kadar çekilen ve Kırım’ın Rus işgaline destek veren oyuncuların rol aldığı filmlerin gösterimine izin verileceği daha sonra çekilen filmlerin yasaklanacağı konusunda anlaşılmıştı. Ben bu kararı destekliyorum. Bana göre bu ulusal güvenlik konusu.” diye kaydetti.

İNSANLARA DEĞERLERİ UNUTTURULMAYA ÇALIŞILIYOR

İnsanların gün geçtikçe bu propagandaya duyarsız kalarak bunları benimseyebileceğini belirten Yönetmen, “Birkaç sene boyunca izleyicilere iyi hazırlanmış içerik göstererek onların değerleri, dillerini, dünyaya bakış açılarının reklamı yapılırsa bir süre sonra insan bu değerleri, bakış açısını sahipleniyor ve daha sonra artık  ‘Ne fark eder ki?’ diye düşünebilir.” ifadelerini kullandı.

“BİLGİLERİN YÜZDE 75’İ TELEVİZYONDAN ÖĞRENİLİYOR”

Ukrayna vatandaşlarının bilgilerin yüzde 75’ini televizyon aracılığıyla öğrendiğini belirten Seytablayev, “Bir olay veya konu hakkında televizyonda konuşulmuyorsa insanlar böyle bir sorunun olmadığını düşünmeye başlıyor.” dedi. Bununla birlikte Seytablayev, Ukrayna’nın ICTV televizyon kanalı için Gönüllü (Dobrovolets) dizisini çektiğini ve dizinin Ekim ayında gösterime gireceğini anlattı.

Окупація без купюр: гість ефіру — Ахтем Сеітаблаєв

Наш сьогоднішній гість – відомий актор, режисер та директор «Кримського дому» Ахтем Сеітаблаєв. У дискусії з ним ми всі разом із нашими глядачами шукатимемо відповіді на глобальні виклики кремлівської агресії проти України та спробуємо намітити реальні шляхи деокупації й реінтеграції захоплених путінською Росією українських територій, в тому числі й за допомогою кіномистецтва.

Опубліковано QHA Агентство «Кримські новини» Вівторок, 21 липня 2020 р.