Ahmet Zakayev başkanlığındaki Çeçen heyet, KTMM temsilcileriyle görüştü

Güncel
Manas
22 Mayıs 2022, 15:32
Manas
22 Mayıs 2022, 15:32

Sürgündeki Çeçen Cumhuriyeti İçkerya Bakanlar Kurulu Heyeti, Rusya’nın Ukrayna’ya saldırmasıyla başlayan savaşının durdurulması konusunda Ukrayna’nın yanında olduğunu ve Kırım Tatarlarıyla birlikte Kırım’a yardım etmeye hazır olduklarını dile getirmek için, Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) temsilcilerini ziyaret etti. Ukrayna’da bulunan Sürgündeki Çeçen Cumhuriyeti İçkerya Başbakanı Ahmed Zakayev, savaşın bitmesiyle, işgal altındaki Kırım ve Donbas’ın kısa zaman içerisinde özgürlüğüne kavuşmasını ve Ukrayna’nın toprak bütünlüğünün korunmasını istediklerini belirtti.

Ukrayna’da bulunan Sürgündeki Çeçen Cumhuriyeti İçkerya Başbakanı, Çeçen lider Ahmed Zakayev başkanlığındaki Sürgündeki Çeçen Cumhuriyeti İçkerya Bakanlar Kurulu heyeti, 21 Mayıs 2022 tarihinde Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) temsilcileri ile bir araya geldi. İki heyetin görüşmesinde; sürgündeki Başbakan Ahmed Zakayev, sürgündeki Çeçen Cumhuriyeti Devlet Bakanı Abdulla Orthanov, Avrupa İhtiyarlar Konseyi Başkanı Said Magomed Kaçukayev, Adam Borovskiy ve Ayub Isakov ile KTMM yetkilileri; Kırım Tatar halkının milli lideri ve Ukrayna Milletvekili Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu, KTMM Başkanı Refat Çubarov ve Ukrayna Milletvekili, KTMM Başkan Yardımcısı Ahtem Çiygöz katıldı.

Görüşme kapsamında, Çeçen lider Ahmed Zakayev heyetinin Ukrayna’da kalması ihtimali ve Ukrayna’nın toprak bütünlüğü tartışıldı. Ayrıca Zakayev, Ukrayna’daki Çeçenler olarak Rus saldırganlığından korumak için Kırım Tatarlarına yardım etmeye hazır olduklarını ifade etti.

RUS ORDUSUNA KARŞI ASKERİ İŞ BİRLİĞİ SAĞLANACAK

Ukrayna’da bulunan Çeçen heyeti ile Kırım Tatar Milli Meclisi temsilcileri arasındaki görüşme kapsamında, işgalci Rus birliklerine karşı savaşta Çeçen gönüllü askerlerin silahlı operasyonlara katılımı, sistemli etkileşim ve işbirliğinin önemi üzerinde ayrıntılı olarak durulduğu kaydedildi. Rus ordusunun saldırılarının geri çevrilmesi ve Ukrayna Rusya savaşının sonucu olarak Rusya’nın teslim olması için koşulların belirlenmesi tartışıldı.

Ayrıca, toplantıya katılanlar temsilcilerin, ileriye yönelik savaşın sona ermesinin ardından, işgal altındaki Kırım ve Donbas dahil olmak üzere Ukrayna’nın toprak bütünlüğü üzerinde fikir birliğine vardığı belirtildi.

KTMM TEMSİLCİLERİ, ÇEÇEN HEYETE UKRAYNA-RUSYA SAVAŞINDAKİ MEVCUT DURUMDAN BAHSETTİ

Kırım Tatar Milli Meclisi Başkanı Çubarov, görüşmeye ilişkin yayımladığı açıklamada; Ukrayna’da bulunan Çeçen heyetini kabul eden Kırım Tatar Milli Meclisi temsilcileri tarafından işgal altındaki Kırım’daki mevcut durum, Kırım Tatarlarının Ukrayna ordusuna katılımı ve Ukrayna Rusya savaşına kara savunma birimlerinde aktif yer alması ve Ukrayna’ya yardım sağlamak hususunda uluslararası toplumun desteğini pekiştirmek amacıyla Kırım Tatar Milli Meclisinin faaliyetleri hakkında detaylı bilgi verildiğini dile getirdi.

Yine görüşmede, ortak iş birliği alanında savaş koşullarını kapsamayan bir dizi diğer konuların da ele alındığı öğrenildi.