Ahmet Davutoğlu, ünlü Kırım Tatar yazar Cengiz Dağcı'yı vefat yıldönümünde andı

Haberler
_QHA Ankara
23 Eylül 2021, 11:17
_QHA Ankara
23 Eylül 2021, 11:17

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, dün 10. vefat yıl dönümü kaydedilen ünlü Kırım Tatar yazar Cengiz Dağcı’yı andı. Davutoğlu, yayımladığı video mesajda, “Kırım Sürgününün sembol ismi yazar Cengiz Dağcı’yı vefatının 10. yıl dönümünde rahmetle, özlemle anıyorum” ifadelerini kullandı.

Milyonlarca Kırım Tatarının anavatanları Kırım’a duyduğu özlemi, eserleriyle dile getirerek hafızalara kazınan ünlü Kırım Tatarı yazar Cengiz Dağcı, 10 yıl önce bugün gözlerini hayata yumdu. Usta yazar Cengiz Dağcı, vefatının onuncu yıl dönümünde anılıyor. Eski Başbakan, Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, Cengiz Dağcı’yı vefatının 10. yıldönümünde rahmet ve özlemle andığını dile getirdi. Davutoğlu, video mesajda şu ifadeleri kullandı:

AHMET DAVUTOĞLU, CENGİZ DAĞCI’YI VEFATININ YILDÖNÜMÜNDE ANDI

Kırım Sürgününün sembol ismi yazar Cengiz Dağcı’yı vefatının 10. yıl dönümünde rahmetle, özlemle anıyorum. Bu can bu bedende oldukça ne Kırım’ı unuturuz, ne de sürgünde can veren kardeşlerimizi. Sen çok yaşa Kırım!

“VATANINI KALBİNDE TAŞIYAN ADAM” CENGİZ DAĞCI KİMDİR?

Türk edebiyatının ünlü ismi Cengiz Dağcı, 22 Eylül 2011 tarihinde Londra’da hayata veda etti. Eserlerinde, Kırım Tatarlarının Rus zulmü altındaki hayatını anlatan Dağcı, hüzünlü üslubu ile Kırım Tatarlarının 1928’den sonra Sovyet zulmü altında çektiği acıları da dile getirir, bir yurdun gasp edilişini anlatırdı. Gerçek bir vatansever, samimi ve duygusal bir yazar olan Cengiz Dağcı, “Ben yalnızca Kırım’ın yazarı değilim ama Kırım’ın faciasını bütün gerçeği ve içtenliği ile yalnız ben yazabilirdim” demişti.

KIRIM'I ve KIRIM TATARLARININ DRAMINI DÜNYAYA TANITAN BÜYÜK YAZAR CENGİZ  DAĞCI'YI, VEFAT YILDÖNÜMÜNDE ( 22 Eylül 2011) RAHMETLE YÂD EDİYORUZ. -  Kırım'ın Sesi Gazetesi

CENGİZ DAĞCI KİMDİR?

Ünlü Kırım Tatar romancı Cengiz Dağcı, 9 Mart 1920’de Yalta’nın Gurzuf kasabasında dünyaya geldi. Cengiz Dağcı, Türkiye’ye hiç gelmediği halde kitaplarını Türkiye Türkçesi ile yazmış, kitaplarının ilk redaksiyonunu da şair Ziya Osman Saba yapmıştır. Türkiye’de yayınlanan eserleri sayesinde Türkiye’de birçok insan Kırım’ı ve Kırım Tatarlarının yaşantılarını öğrenmiş oldu. İlk ve orta öğrenimini köyünde ve Akmescit’te aldı. 1938’de ortaokulu bitirdi. Kırım Pedagoji Enstitüsü ikinci sınıfında iken İkinci Dünya Savaşı çıktı. 1941’de Ukrayna cephesinde Almanlara esir düştü. Almanların yenilmesi üzerine esir kampından kurtularak müttefik devletler safına sığındı. 1946`da Londra’da Wimbledon yakınlarına yerleşti.
Cengiz Dağcı, vatanından ayrıldıktan sonra hiç Kırım’a dönemedi. Ancak Dağcı’nın naaşı, 2 Ekim 2011’de atalarının mezarlarının bulunduğu Kırım’ın Yalta bölgesi Kızıltaş köyündeki Müslüman mezarlığına defnedildi.

Cengiz Dağcı | UQUS TÜRK

CENGİZ DAĞCI’NIN ESERLERİ

Eserleri savaştan önce yayınlanıyor olsa da, yazar Dağcı, asıl yurtdışına çıktığında tanınmaya başladı. Tüm hayatı boyunca gurbette Kırım’ın hayaliyle yaşadı, onun nefesini hissetti, romanlarının ve hikayelerinin her satırını Gurzuf köyüne, gençliğinin en mutlu yıllarını geçirdiği, Akmescit’e adadı. Dağcı’nın tüm eserlerinde vatanına olan sevgisi, Kırım Tatar ruhunun güzelliğine inancı yer alıyordu. Yazar, Kırım Tatar Halkının başına gelen trajik olayların halkın tarihi, kültürel, ahlaki ve ulusal bağlarının yavaş yavaş kopmasına zemin hazırladığını düşünüyordu.

Dağcı’nın, roman yazarken kendisine biçtiği bir misyon vardı. Dağcı, Kırım’ın hafızası olacaktı. İnsanlar, Kırım’daki Türk’ün dramını Dağcı’dan okuyacak ve gelecekteki kuşaklara aktaracaktı. Dolayısıyla Dağcı eserleriyle Kırım Tatarlarının tüm zorluklardan sonra tarihe meydan okumalarını ve kendi ruh güzelliklerine inanmalarını sağlamaya çalıştı. Kendi halkını dünyaya tanıtmak için yazar Türk dilini seçti.

Cengiz Dağcı’nın Türk edebiyatının gelişmesine katkı sağladığı ve önemli eserleri arasında “Yoldaşlar”, “Anneme mektuplar”, “Onlar da insandı”, “Badem Dalına Asılı Bebekler”, “Yurdunu Kaybeden Adam”, “Korkunç Yıllar” adlı eserler yer alıyor. Yazdıkları belgesellere, (Gamalı Haç ile Kızıl Yıldız Arasında Türkler, 2005), çeşitli film (Kırımlı, 2014) ve dizi uyarlamalarına (Yurdumda Ölmek İstiyorum-“Onlar da insandı” uyarlaması-1993) konu oldu.

Bize Tatar diyorlar, Çerkez diyorlar, Türkmen diyorlar, Kazak diyorlar, Özbek diyorlar, Azer diyorlar, Karakalpak, Çeçen, Uygur, Kabardı, Başkırt, Kırgız diyorlar. Bunlar hep yalan! Deniz parçalanamaz.” diyen usta yazarı, Kırım Haber Ajansı (QHA) olarak bir kez daha saygı ve rahmetle anıyoruz…