Ahmedinejad'dan Çin'e ve İran rejimine Uygur tepkisi

Güncel
Ayyıldız Huri Kaptan
17 Mart 2021, 16:47
Ayyıldız Huri Kaptan
17 Mart 2021, 16:47

Eski İran Cumhurbaşkanı Ahmedinejad, Çin’in Uygur Türklerine yönelik soykırım yaptığını dile getirdi. Ahmedinejad aynı zamanda, Çin’in Doğu Türkistan’da uyguladığı soykırıma Tahran yönetiminin de bu soykırıma “sessiz” kaldığını söyledi.

Eski İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad’ın dün resmi sosyal medya hesabında yer alan habere göre Eski İran Cumhurbaşkanı, ülkenin farklı bölgelerinden üniversite öğrencileri ile bir araya geldi. Ahmedinejad, Uygur Türkleriyle ilgili değerlendirmelerde bulundu.

“ÇİN UYGUR TÜRKLERİNE SOYKIRIM YAPIYOR, İRAN HÜKUNETİ SESSİZ KALIYOR”

Ahmedinejad, Çin’i Uygur Türklerine karşı soykırım yapmak ve İran’ı da buna karşı sessiz kalmakla suçlayarak şu ifadeleri kaydetti:
“Şimdi, Asya’nın kalbinde, Uygur bölgesinde iktidar için soykırım suçu işleniyor. Soylarını kurutmak için çocuk ve kadınların başına türlü türlü belalar getiriyorlar. İnsan, bunu söylemekten utanıyor. Bu alemde ebedi kalacaklarını ve hesap vermeyeceklerini zannediyorlar.”

“MÜSLÜMAN OLDUĞUMUZU, ZULME KARŞI OLDUĞUMUZU İDDİA EDİYORUZ”

Tahran yönetiminden Çin’e karşı bu soykırıma itirazda bulunmasını isteyen Ahmedinejad, şöyle devam etti:

“İlginç olan şu ki; kendi ülkemizde Müslüman olduğumuzu, zulme ve büyüklenmeye karşı durduğumuzu iddia ediyoruz. Neden bu duruma karşı sessiz kaldık? Bu sessizliğe karşılık ne verildi ki orada zulüm yapılıyor, cinayet işleniyor ve burada sessizlik var? Neden uyarıda bulunmuyor ve buna itiraz etmiyorsunuz?”