logo qha

Ahıska Türkleri, sürgünün yıl dönümünde Özbekistan'da buluştu

09 Aralık 2019, 11:01

Özbekistan’da yaşayan Ahıskalı Türkler, sürgünün 75’inci yılında Özbekistan’da bir araya geldi.

Ahıska Türklerinin, ana vatanlarından sürgün edilişinin 75. yılı dolayısıyla başkent Taşkent’te, Özbekistan Türk Milli Kültür Merkezince bir anma programı düzenlendi.

Aralarında sürgün tanıklarının da bulunduğu Özbekistan’ın çeşitli bölgelerinde yaşayan Ahıska Türkleri ve Özbek vatandaşlarının davet edildiği programa, Türkiye’nin Taşkent Büyükelçisi Mehmet Süreyya Er, Özbekistan Beynelmilel Kültür Merkezi yetkilileri ve ülkede faaliyet gösteren sivil toplum örgütlerinin temsilcileri, akademisyenler ve çok sayıda kişi katıldı.

”ÇÜNKÜ BİZ BÜYÜK TÜRK DÜNYASININ FERTLERİYİZ”

Türkiye’nin Taşkent Büyükelçisi Mehmet Süreyya Er, “Sürgün yıllarında bu topraklarda yaşayan kardeşlerimiz, çok zor koşullar altında, sürgün edilen kendi kardeşlerine her türlü yardımı yapmış, bağırlarına basmışlar, lokmalarını paylaşmışlar. Bu bizim için büyük bir iftihar vesilesi. Çünkü bizler büyük bir Türk dünyasının fertleriyiz. Bizi bir tutan ortak dinimiz, dilimiz, medeniyetimiz, örf-adetlerimiz, gelenek-göreneklerimiz var.” ifadelerini kullandı.

Özbekistan Türk Milli Kültür Merkezi Başkanı Ömer Salman da 1944 yılında Ahıska Türklerinin vatanlarından sürülerek, Kazakistan, Kırgızistan ve Özbekistan’a sürgün edildiğini hatırlatarak, “Bugün bizler, o zorlu yıllarda, hayvan vagonlarında vatanlarından sürülen Ahıska Türklerini anıyoruz. Sadece sürgün sırasında 17 binden fazla insan yollarda vefat etmiş. O ağır dönemde kardeş Özbek halkı Ahıska Türklerine kucağını açarak, evinin en güzel yerini ayırarak, son ekmeğini paylaştı. Böyle bir halkın karşısında teşekkür etmemek mümkün değil. Bu yüzden bizler, kardeş Özbek halkının iyiliğini unutmayız, genç kuşaklara da unutturmayacağız.” dedi.

Azerbaycan ve Kazakistan’dan da Ahıska Türklerinin katıldığı anma programında, sürgün sırasında hayatını kaybedenler için Kur’an-ı Kerim okundu, dualar edildi.

Bunlara da bakın: