Ahıska Türkleri, Rusya ve Çeçenistan Müslümanlarına seslendi: Ukrayna’ya karşı savaşta yer almayın!

Güncel
qha muhabir
18 Nisan 2022, 14:22
qha muhabir
18 Nisan 2022, 14:22

Ukrayna’daki Ahıska Türkleri diasporasının ileri gelenleri, Çeçenistan başta olmak üzere Rusya’daki Türk ve Müslüman halkların Ukrayna’ya karşı savaşta yer almaması çağrısı yaptı. Ahıska Türkleri, ayrıca Rus yetkililere savaşı sona erdirmeleri için seslendi.

Rus ordusunun saldırıları nedeniyle Ukrayna’dan Türkiye’ye tahliye edilen Ahıska Türklerinden İbrahim Anvarov liderliğinde bir grup, 15 Nisan 2022 tarihinde, Rusya ve Çeçenistan Müslümanlarına, Ukrayna’ya karşı savaşta yer almamaları için çağrıda bulundu.

AHISKA TÜRKLERİ, RUSYA’YI UKRAYNA’YA KARŞI SAVAŞA SON VERMEYE ÇAĞIRDI VE RUSYA’DAKİ MÜSLÜMANLARA SESLENDİ

Söz konusu videoda, savaş nedeniyle Ukrayna’dan Türkiye’ye geldiğini belirten topluluktan birisi, “Bombalandığımız için çocukları, yaşlıları, aileleri götürmek zorunda kaldık. Gidecek bir yerimiz yok. Şimdi Türkiye’de bir kamptayız. Sonra ne olur bilemiyoruz” dedi ve bir zamanlar ülkeye kabul ettikleri için Ukrayna halkına teşekkürlerini ifade etti.

Özbekistan’da zulme maruz kaldıkları için Ukrayna’ya sığındıklarını söyleyen bir başka yaşlı, Ukrayna’nın onlara iyi davrandıklarını söyleyerek “Çeçenistan hükumetinden ve müftüsünden Çeçen kardeşlerimizi Ukrayna’daki savaşa göndermemelerini rica ediyoruz” ifadelerini kullandı.