Ahıska Türkleri, Kocaeli Belediyesinde konuk edildi

04 Ocak 2020, 14:05

Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Tahir Büyükakın, Kocaeli Ahıska Türkleri Yardımlaşma Derneği Başkanı Halil Aslan ve yönetimini makamında konuk etti.

SÜRGÜNÜN 75’İNXİ YILI BEŞTEPE’DE ANILDI

Dernek Başkanı Aslan ve yönetimi, Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezi’Nde, 2019 yılının aralık ayında düzenlenen Sürgünün 75. Yılında Ahıska Türkleri Anma Programı’na katıldıklarını ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıklamalarına değinerek Başkan Büyükakın’ın kendilerini konuk etmesinden duydukları memnuniyeti de ziyarette dile getirdi.

“AHISKA TÜRKLERİNİN DAVASINI YAKINEN BİLİYORUM”

Başkan Büyükakın görüşmede, “Ahıska Türklerinin davasını yakinen biliyorum. Kocaeli’nde Ahıskalı kardeşlerimizin 75 yıldır vatanlarına kavuşma özlemiyle gönüllerindeki yangını hafifletecek her yola destek vermek için çalışacağız” dedi.

“AHISKA KÜLTÜRÜNÜN YAŞATILMASI İÇİN ÇALIŞMALIYIZ”

Görüşmede, Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı’nın öneminden de bahsedilerek Kocaeli’nde gerçekleştirdikleri çalışmalar başta olmak üzere hayata geçirmek istedikleri projeler hakkında konuklarından bilgi alan Başkan Büyükakın, “Ülkemizdeki tüm evlatlarımızı tarih şuuru içerisinde yaşatmak bu bakımdan çok önemlidir. Sürgünü unutmamak her ne kadar bizlerin görevi olmakla birlikte unutturmamak için de çalışmalarımızı sürdürmek zorundayız. Yaşanan tüm olayların geleceğe taşınması ve çocuklarımıza öğretilmesini çok önemsiyorum. Bununla birlikte Ahıska kültürünün de yaşatılması içinde hep birlikte çalışmalıyız” ifadelerini kaydetti.

AHISKA
Ahıska Türkleri
Kocaeli
KOCAELİ BELEDİYESİ
Bunlara da bakın: