Ahıska Türkleri, Kazakistan'da Türkiye'de eğitim forumu düzenledi

01 Kasım 2019, 17:47

Dünya Ahıska Türkleri Birliği (DATÜB) Kazakistan Temsilciliği ve Dünya Ahıska Türkleri Birliği Gençlik Kolları tarafından Kazakistan’da “Türkiye’de Eğitim” isimli forum gerçekleştirildi.

Açılış konuşmasını gerçekleştiren DATÜB Genel Başkanı Ziyatdin Kassanov, hem özel sektörün hem de devletin eğitimli insanlara her zaman ihtiyacı olduğunu söyleyerek; eğitimin önemini vurguladı.

Dünyanın neresinde olursa olsun eğitimli insanların başarılı olacağını belirten Kassanov, kaos ve savaşın hakim olduğu ülkeleri işaret ederek sebebini eğitimsizlik veya eğitim seviyesinin düşüklüğü olarak gösterdi, öğrencilere “Bilin ki biz varız ve her zaman arkanızdayız” diyerek sözlerini sonlandırdı.

DATÜB Gençlik Kolları Yönetim Kurulu Üyesi İskender Ziyaoğlu ise Kazakistan’daki öğrencilerin, Türkiye’de eğitim alabilmesi için girmeleri gereken sınavlardan ve yararlanabilecekleri burslardan bahsetti. Türkiye Bursları, Yabancı Uyruklu Öğrenci Sınavı (YÖS) ve Türkçe ve Yabancı Dil Uygulama ve Araştırma Merkezi (TÖMER) hakkında detaylı bilgi vererek öğrencilerin sorularını yanıtladı.

Oldukça yoğun ilgi gösterilen foruma, Kazakistan’da Ahıskalıların yaşadıkları farklı şehirlerden katılım sağlandı.

Ahıska Türkleri
Kazakistan
Bunlara da bakın: