AGİT Ulusal Azınlıklar Yüksek Komiseri Zannier, KTMM üyeleriyle buluştu

Haberler
Feride Useinova
16 Mayıs 2019, 11:38
Feride Useinova
16 Mayıs 2019, 11:38

Ukrayna’da resmi ziyaretle bulunan AGİT Ulusal Azınlıklar Yüksek Komiseri Lamberto Zannier Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) üyeleriyle bir araya geldi.

15 Mayıs 2019’da AGİT Ulusal Azınlıklar Yüksek Komiseri Lamberto Zannier, Kırım Tatar Milli Meclisi ofisini ziyaret ederek KTMM ve Dünya Kırım Tatar Kongresi (DKTK) Başkanı, Ukrayna Milletvekili Refat Çubarov ile görüştü.

Facebook sayfasında görüşmeyi değerlendiren Refat Çubarov 2019’da Kırım’ın yasa dışı işgalinden sonra Kırım Tatar evlerine en büyük baskıların uygulandığını açıklayarak, “Sadece 27 Mart tarihinde Kırım Tatarların evlerinde 29 arama yapıldı ve yasa dışı bir şekilde 20 kişi tutuklandı; ertesi gün 3 Kırım Tatarı daha tutuklandı. Ondan sonra tutuklananlar Rusya’ya sevk edildi.” diye kaydetti.

AGİT Ulusal Azınlıklar Yüksek Komiseri Lamberto Zannier Temmuz 2019’da Rusya Federasyonu’na gerçekleştireceği ziyaretçerçevesinde Kırım ve Rusya’da yasa dışı bir şekilde tutulan Kırım Tatar ve Ukrain aktivistler ile ilgili sorunları masaya koyacağını belirtti.