AGİT Ukrayna Özel Gözlem Misyonu başkanlığına Büyükelçi Halit Çevik atandı

Güncel
Mehmet Berk Yaltırık
19 Mart 2019, 20:41
Mehmet Berk Yaltırık
19 Mart 2019, 20:41

Türk Dışişleri tarafından Büyükelçi Halit Çevik’in AGİT Ukrayna Özel Gözlem Misyonu başkanlığına atandığı duyuruldu.

“Büyükelçi Çevik’in mesleki birikimi ve tecrübesi ile şahsında, ülkemize olan güvenin tezahürü olarak” değerlendirilen bu kararın Türkiye tarafından memnuniyetle karşılandığı ifade edildi.

Çalışmalarının her çevrede takdir edildiği belirtilen, Gözlem Misyonunun Başkanlığını 2 Nisan 2014 tarihinden bu yana sürdüren Dışişleri Bakanlığı eski Müsteşarı emekli Büyükelçi Ertuğrul Apakan’ın ise görev süresinin yakında sona ereceği açıklandı.

Bugün yayımlanan duyurunun tam metni şu şekilde:

“Ukrayna’da görev yapmakta olan AGİT Özel Gözlem Misyonu (ÖGM) Başkanlığı için altı aday arasında yapılan eleme süreci neticesinde, adayımız Büyükelçi Halit Çevik bu göreve atanmış bulunmaktadır. Büyükelçi Çevik’in mesleki birikimi ve tecrübesi ile şahsında, ülkemize olan güvenin tezahürü olarak gördüğümüz bu karar, tarafımızdan memnuniyetle karşılanmıştır.

AGİT Daimi Konseyi’nin 21 Mart 2014 tarihli kararıyla kurulan ÖGM, Ukrayna’da kriz bölgelerinde gözlem faaliyetleri gerçekleştirmekte, sahadaki durumu normalleştirmek ve gerilimi azaltmak için diyalog ortamı sağlayarak, barış, istikrar ve güvenliğe katkıda bulunmaktadır. Sözkonusu Gözlem Misyonunun Başkanlığını 2 Nisan 2014 tarihinden bu yana Bakanlığımız eski Müsteşarı emekli Büyükelçi Ertuğrul Apakan yürütmektedir. Çalışmaları her çevrede takdirle karşılanan Sayın Apakan’ın görev süresi yakında sona erecektir.

Tarafsızlık ve şeffaflık ilkeleri temelinde faaliyet gösteren Misyona ülkemizin güçlü desteği sürecektir. Büyükelçi Çevik’in de görevi devraldıktan sonra Misyonun başarısına, böylece bölgede barış ve istikrarın korunmasına katkı sağlayacağına inancımız tamdır.”