AGİT temsilcisi Desir: Tüm Kırım gazetecilerinin serbest bırakılması için çağrıda bulunuyoruz

Güncel
Elvina Khalilova
06 Şubat 2020, 21:43
Elvina Khalilova
06 Şubat 2020, 21:43

Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) Basın Özgürlüğü Temsilcisi Harlem Desir, Radio Free Europe’ya yaptığı açıklamada, AGİT ‘in işgal edilen Kırım’da alıkonulan ve mahkum edilen yurttaş gazetecilerin serbest bırakılması konusundaki çağrısının devam ettiğini bildirdi. 

Konuyla ilgili gerçekleştirdiği açıklamada Desir, “Nikolay Semena artık özgür. Rus yetkililer de dahil olmak üzere bu konuyu defalarca gündeme aldık. Bence herhangi bir sebep olmadan, sadece bakışları dile getirdiği için mahkum edildi. Ve bu konu bizi çok rahatsız ediyor, çünkü günümüzde gazeteciler Kırım’daki durum hakkında özgürce konuşamıyor.” dedi.

AGİT temsilcisine göre, gazetecilerin herhangi bir AGİT alanında durumunu açıklamaya hakkı var ve bu nedenle AGİT bu sorunu gündeme getirmeye ve onların serbest bırakılması konusundaki çağrılarına devam edecek.

Desir, yurttaş gazetecilere karşı açılan davalarına tepki verirken, “Onların bir kısmı Kırım Tatarları. Onlar da işkencelere uğradı. Onlardan biri Nariman Memedeminov. Tüm davaları takip ediyoruz ve onların serbest bırakılması konusunda Rusya’ya çağrıda bulunuyoruz. Rus hükumetinden gazetecilerin serbest bırakılmasını defalarca talep ettik.” ifadeleri kullandı.