AGİT'te işgal altındaki Kırım ve Karadeniz'deki Rus saldırganlığı görüşülecek

Haberler
Ömer Cihad Kaya
02 Temmuz 2019, 17:53
Ömer Cihad Kaya
02 Temmuz 2019, 17:53

Avrupa Güvenliği ve İşbirliği Teşkilatı Parlamenter Asamblesi, 4-8 Temmuz 2019 tarihinde 28’inci kez Luxemburg’ta toplanacak. Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) Başkanı Refat Çubarov, gerçekleşecek AGİT Genel Kurulunda, Rus işgali altındaki Kırım ve Sivastopol ile Karadeniz ve Azak Denizi’ndeki Rus saldırganlığının konuşulacağı oturuma kendilerinin de bir raporla katkı sağladıklarını belirtti.

Toplantının gündeminde, dünyanın 57 ülkesinden temsilcilerin buluşacağı toplantıda; siyasi işler, güvenlik, ekonomi, çevre, insan hakları ve insani sorular alanlarında çeşitli toplantılar ve bildiriler sunulacak.

KTMM Başkanı Refat Çubarov, Facebook üzerinden yaptığı canlı yayında,
“Güvenliğin Tesisi İçin Sürdürülebilir Kalkınmayı Geliştirmek: Parlamentoların Rolü” başlığıyla toplanan AGİT Parlamenterler Ansanmblesi toplantısında hazırladıkları raporun da sunulacağını belirtti.

Опубліковано Рефатом Чубаровим Понеділок, 1 липня 2019 р.

AGİT GENEL KURULUNDA İŞGAL ALTINDAKİ KIRIM VE RUSYA’NIN KARADENİZ’DEKİ SALDIRGAN FAALİYETLERİ GÖRÜŞÜLECEK

AGİT toplantısında masaya yatırılacak gündem konuları da belirlendi. Kurumun resmi sitesinde AGİT Genel Kurulunda görüşülecek konular arasında “Siyasi Meseleler ve Güvenlik” oturumu da yer alıyor. Dünya siyaseti ve Güvenlik Politikalarının konuşulacağı ve bildirilerin sunulacağı oturum hakkındaki ön taslak metinde; dünya üzerindeki uzun süredir devam eden çatışma bölgeleri de yer aldı. Raporda, BM Güvenlik Konseyinin “Karadeniz ve Azak Denizi’ndeki Duruma İlişkin Kararı” isimli kararı hatırlatılarak Ukrayna’daki insan hakları ihlalleri konusunun görüşüleceği öğrenildi.

Yine AGİT’in 2015 yılına ait, Rus işgali altındaki Kırım ve Sivastopol’deki insan hakları ihlalleri hakkında da bildirilerin sunulacağı ve Genel Kurula çeşitli raporların sunulacağı belirtildi.