AGİT, Rusya’ya Kırım Tatarlarına karşı yaptığı baskıyı durdurma çağrısında bulundu!

15 Kasım 2019, 18:18

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ve Avrupa Birliği (AB) heyetleri, daimi Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) Konseyi toplantısında, Rusya tarafından işgal edilen Kırım’da siyasi baskıyı kınayarak, tüm siyasi tutsakların derhal serbest bırakılmasını talep etti.  

12 Kasım’da Rus mahkemesi tarafıdan, Emir Üsein Kuku, Refat Alimov, İnver Bekirov, Arsen Cepparov, Muslim Aliyev ve Vadim Siruk’a hapis cezası vermesinin ardından, AB’nin Viyana’da yaptığı açıklamada, “Bunların hepsi insan hakları ihlali vakaları; alıkonulmalar, işkence, cinayet, şiddet, siyasi güdümlü baskılar, ayrımcılık ve taciz özellikle Kırım Tatar toplumuna karşı yapılanlar ayrıntılı bir şekilde soruşturulmalı. AB, Rusya’nın Kırım’daki insan haklarını görmezden gelmeye ve ihlal etmeye devam etmesini kınıyor.” ifadeleri kullanıldı.

AGİT ABD heyetinin siyasi danışmanı Gregory Makris’e göre, ABD, Rus mahkemesinin 6 Kırım Tatarını “terör örgütüne” mensup oldukları iddiasıyla 7 ila 19 yıl hapis cezasına çarptırmasını siyasi zulüm olarak tanıdı.

ABD temsilcisi, Rusya’yı tüm siyasi tutsakları serbest bırakma çağrısında bulunurken, “Rusya’yı siyasi tutsakları serbest bırakmaya ve işgal edilen Kırım’da işgale karşı çıkan herkese baskı uygulamasını durdurmaya çağırıyoruz.” dedi.

AB
ABD
AGİT
Kırım
Ukrayna
Bunlara da bakın: