AGİT, Rusya'dan Ukrayna'ya yasa dışı giriş yapan askeri konvoy tespit etti

Güvenlik
Anife Bilal
08 Haziran 2020, 18:16
Anife Bilal
08 Haziran 2020, 18:16

Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) Ukrayna Özel Gözlem Misyonu, Rus silahlı güçleri tarafından işgal edilen Ukrayna’nın Lugansk bölgesine, Rusya’dan yasa dışı olarak 17 askeri kamyonun giriş yaptığını bildirdi.

AGİT Ukrayna Özel Gözlem Misyonundan yapılan açıklamada, Gözlem Misyonuna ait insansız hava aracının (İHA) 4 Haziran 2020 tarihinde işgal edilen Lugansk kentine 59 kilometre uzaklıktaki Çeremşıne köyü yakınlarında bulunan arazi yolundan ve Kıyiv yönetimi tarafından kontrol edilmeyen sınır bölgesinden, yasa dışı giriş yapan askeri araç konvoyunu tespit ettiği ifade edildi.

RUSYA’DAN GİRİŞ YAPAN KONVOYU İHA TESPİT ETTİ

İHA tarafından tespit edilen ve Rusya’dan giriş yapan araç konvoyunun, 12 askeri kamyon ve bir binek araçtan oluştuğu belirtildi. Daha sonra askeri konvoya 4 aracın daha katıldığı belirtildi.

Ayrıca İHA, Kıyiv yönetimi tarafından kontrol edilmeyen sınır bölgesinden, Rusya’dan Ukrayna’ya giriş yapan 5 askeri kamyondan oluşan araç konvoyu tespit etti. Bir süre sonra ilgili araç konvoyuna 5 kamyonun daha katıldığı ifade edildi.