AGİT, Rusya'daki seçimlere gözlemci göndermeyecek

Haberler
Anife Bilal
05 Ağustos 2021, 14:49
Anife Bilal
05 Ağustos 2021, 14:49

Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT), Rusya’da eylül ayında düzenlenecek parlamentonun alt kanadı Rusya Devlet Duması seçimlerine gözlemci göndermeyeceğini açıkladı. Gözlemci gönderilmeme sebebinin “Rusya’nın uyguladığı baskı ve kısıtlamalar” olduğu belirtildi.

Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT), neredeyse 30 yıldır ilk kez Rusya’da düzenlenecek parlamentonun alt kanadı Devlet Duması seçimlerine gözlemci göndermeyecek. AGİT Demokratik Kurumlar ve İnsan Hakları Ofisi ve Parlamenter Asamblesi tarafından yapılan ortak açıklamada, “Önümüzdeki Duma seçimlerine, Rusya Federasyonu yönetiminin uyguladığı kısıtlamalar nedeniyle gözlemci gönderemeyeceğiz” denildi.

AGİT, RUSYA SEÇİMLERİNE GÖZLEMCİ GÖNDERMEYECEK

Açıklamada AGİT Demokratik Kurumlar ve İnsan Hakları Ofisinin bağımsız olarak gözlem şeklini ve gözlemci sayısını belirttiği vurgulandı. Rusya’daki Duma seçimlerine 80 uzun vadeli ve 420 kısa vadeli gözlemciyi göndermeyi planlandığı ifade edildi. Öte yandan Rusya, “koronavirüs salgını” bahanesini öne sürerek gözlemci sayısını 50 AGİT Demokratik Kurumlar ve İnsan Hakları Ofisi temsilcisi ve 10 AGİT Parlamenter Asamblesi temsilcisi ile sınırlandırma kararı aldı.

 Rus Parlamentosunun alt kanadı Duma için milletvekili seçimleri, 19 Eylül 2021 tarihinde yapılacak.