AGİT PA'da, Rusya'nın Kırım'ı askerileştirmesine dair karar tasarısı kabul edildi

Haberler
Mehmet Berk Yaltırık
07 Temmuz 2019, 13:03
Mehmet Berk Yaltırık
07 Temmuz 2019, 13:03

AGİT PA (Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı Parlamenter Ansamblesi) bünyesinde, Rusya’nın işgal ettiği Kırım’ı askerileştirmesine dair karar tasarısı kabul edildi.

AGİT PA Siyasi İşler ve Güvenlik Komitesi’nde Rusya’nın Kırım, Karadeniz ve Azak Denizi’ni askerileştirmesine dair karar tasarısının 54 komite üyesi tarafından desteklendiği, 6 üyenin çekimser kalırken 6 üyenin de karar aleyhinde oy kullandığı aktarıldı.

KTMM BAŞKANI ÇUBAROV: “RUSYA’NIN ŞİDDETLİ DİRENİŞ VE GÜRÜLTÜSÜNE RAĞMEN KABUL EDİLDİ”

Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) ve Dünya Kırım Tatar Kongresi (DKTK) Başkanı, Ukrayna Milletvekili Refat Çubarov, şahsi Facebook sayfası üzerinden yaptığı paylaşımda, komitenin “Rusya Tarafından Geçici Olarak İşgal Edilen Kırım Özerk Cumhuriyeti ve Sivastopol (Akyar) Şehrinin, Karadeniz ve Azak Denizi’nin Militarizasyonu” (askerileştirilmesi) konulu karar taslağını onayladığını duyurdu.

KTMM Başkanı Çubarov 54 komite üyesi tarafından desteklenen karar tasarısının kabulüyle ilgili olarak, “Rusya’nın şiddetli direniş ve gürültüsüne rağmen, geçici olarak işgal altındaki (Ukrayna toprağı) Kırım Özerk Cumhuriyeti ve Sivastopol (Akyar) şehrinin, Karadeniz ve Azak Denizi’nin militarizasyonu konusundaki karar kabul edildi.” diye kaydetti.

Daha önce de 6 Temmuz 2019 tarihinde AGİT toplantısı esnasında Rusya delegelerinin işgal altındaki Kırım ve Donbas ile ilgili karar tasarısına yönelik itirazının reddedildiği bildirilmişti.

Резолюція ОБСЄ щодо мілітарізації РФ тимчасово окупованих Автономної Республіки Крим та міста Севастополю , Україна ,…

Опубліковано Рефатом Чубаровим Субота, 6 липня 2019 р.