AGİT'in Ukrayna seçimleri raporu: İşgal altındaki Kırım'da seçim düzenlenememesi eksiklik

Haberler
Ömer Cihad Kaya
23 Nisan 2019, 15:11
Ömer Cihad Kaya
23 Nisan 2019, 15:11

Ukrayna’daki Cumhurbaşkanı seçimlerinin ikinci turunu gözlemleyen Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT), AGİT Parlamenter Asamblesi ile Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisinin Demokratik Kurumlar ve İnsan Hakları gözlemcileri, seçim sürecinde meydana gelen kural ihlalleri ile ilgili basın açıklaması yaptı.

AGİT, İŞGAL ALTINDAKİ KIRIM’DA SEÇİMLERİN GERÇEKLEŞEMEMESİNİ “EKSİKLİK” OLARAK KAYDETTİ

AGİT Parlamenter Asamblesi Başkan Vekili George Tsereteli, Ukrayna’daki 2019 seçimlerinin rekabet ortamında ve insan hak ve özgürlüklerine saygılı bir şekilde gerçekleştiğini ifade etti. Ancak, işgal altında bulunması sebebiyle kontrol altında olmayan Kırım’da seçimlerin gerçekleştirilememesini eksiklik olarak değerlendirdi.

“UKRAYNA DEMOKRASİSİNİN DAHA STABİL HALE GELDİĞİNİN GÖSTERGESİDİR”

AGİT Parlamenter Asamblesi Başkan Yardımcısı Doris Barnett  de Ukrayna demokrasisini yorumlayarak şu ifadeleri kullandı: “Ukrayna’da özgür seçim hakkının artık olağan hale gelme yolunda olduğu söylenebilir. Bu seçimler Ukrayna’daki demokrasi sisteminin daha stabil hale geldiğinin göstergesidir.”

Parlamenter Asamblesi meclis üyesi Angela Smith ise “Seçimlerin organizasyonu olması gerektiği gibiydi. Ukraynalılar irade özgürlüklerini sınırlama getirilmeksizin uygulayabildi”diyerek sınırlamaların sadece kayıtlı olduğu yerde yaşamadıkları gerekçesiyle ikinci tur öncesi tekrar kayıt yapmak zorunda kalan vatandaşları kapsadığını belirtti.

“AP OLARAK YENİ CUMHURBAŞKANI’NI YENİDEN YAPILANDIRMA VE REFORMLAR KONUSUNDA DESTEKLİYORUZ”

Avrupa Parlamentosu gözlemcisi Rebecca Harms, seçimlerin barış ortamında gerçekleştirildiğini ve iktidarın, demokratik bir biçimde devri için zemin hazırladığını belirtti. Ayrıca Harms sözlerine şunları da ekledi: “Rusların Kırım’ı işgal ettikleri ve Ukrayna’nın doğusundaki saldırgan tavırlarının devam etmesi gerekçesiyle birçok Ukrayna vatandaşı oylarını kullanamadığı için üzgünüm. Avrupa Parlamentosu olarak, yeni Cumhurbaşkanı’nı başta yolsuzluk ve fakirlikle mücadele olmak üzere yeniden yapılandırma ve reformlar konusunda destekliyoruz.”

UKRAYNA CUMHURBAŞKANLIĞI SEÇİMLERİ

21 Nisan 2019 tarihinde Ukrayna’da Cumhurbaşkanı seçimlerinin ikinci turu gerçekleştirildi. %99,74 oranında açılan sandıklardaki oy sayımları sonucunda Volodımır Zelenskiy 13. 501. 313  oy toplayarak seçmenlerin %73.22’si tarafından seçildi. Mevcut Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko ise 4. 511. 038 oyla seçmen oylarının %24,46’sını topladı.

Seçimlerin kesin sonuçlarının, 1 Mayıs 2019 tarihinde Ukrayna Merkezi Seçim Kurulu tarafından açıklanacağı bildirildi.