AGİT Dönem Başkanı Lajcak'ın Kazakistan temasları

Haberler
Ömer Kaya
08 Nisan 2019, 13:45
Ömer Kaya
08 Nisan 2019, 13:45

Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) Başkanı ve Slovakya Dışişleri Bakanı Miroslav Lajcak, çalışma ziyareti kapsamında geldiği Kazakistan’ın başkenti Nur Sultan’da Dışişleri Bakanı Beybut Atamkulov ile bir araya geldi.

Basına kapalı gerçekleşen görüşmelerin ardından iki bakan, basın mensuplarının karşısına geçerek görüşme hakkında değerlendirmelerde bulundu.

Kazakistan’a ziyarette bulunan AGİT Başkanı Lajcak, Kazakistan’ın 2010’da AGİT dönem başkanlığını başarıyla yaptığını ve o dönemde imzalanan belgelerin bugüne kadar etkinliğini kaybetmediğini belirtti.

Orta Asya bölgesinde aktif ve yapıcı bir seviyede olan Kazakistan’ı desteklediklerini dile getiren Lajcak, terörizmle mücadeleden ekonomik işbirliğine kadar pek çok konuda aktif rol oynayan Kazakistan’ın başarısını görmekten mutlu olduklarını ifade etti.

Görüşmede 2020’de yapılacak Uluslararası Güvenlik ve İşbirliği Konferansı’nın organizasyon planını değerlendirdiklerini ifade eden Kazak Bakan Atamkulov ise, Kazakistan ile Slovakya ilişkilerindeki güncel konularında fikir alışverişinde bulunduklarını aktardı. Atamkulov, görüşmede AGİT’in mevcut gündemi ve Kazakistan ile olan iş birliğinin mevcut durumu ve geleceği konularının yanı sıra Kazakistan’ın kurucu Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev’in Avrasya bölgesinde güvenliğin sağlanmasına yönelik girişimi konularını ele aldıkları değerlendirmesinde bulundu.