AGİT, Dağlık Karabağ'ı görüşmek üzere Azerbaycan'a geldi

Güncel
Ömer Cihad Kaya
30 Mayıs 2019, 17:41
N
Ömer Cihad Kaya
30 Mayıs 2019, 17:41

Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) Minsk Grubu eş başkanları, Dağlık Karabağ sorununun çözümü için Azerbaycan’da bulunuyor. Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’in karşıladığı heyette; eş başkanlar Fransa’dan Stephane Visconti, ABD’den Andrew Schofer, Rus İgor Popov ve AGİT Özel Temsilcisi Andrzej Kasprzyk bulunuyor.

Eş başkanlığını Rusya, Fransa ve ABD’nin yürüttüğü AGİT Minsk Grubu, 27 yıl boyunca birçok girişimde bulunmasına rağmen Dağlık Karabağ sorununun çözümüne yönelik somut neticeler elde edemedi. 

Minsk Grubu, Ermenistan-Azerbaycan anlaşmazlığı ve Dağlık Karabağ sorununun barışçıl yollarla çözülmesini teşvik ve taraflar arasında aracılık etmek amacıyla 1992’de kurulmuştu.

HEYET VE AZERBAYCANLI YETKİLİLERDEN DAĞLIK KARABAĞ ÜZERİNE MÜZAKERELER

Azerbaycan Dışişleri Bakanı Elmar Memmedyarov ve Azerbaycan Cumhurbaşkanlığı Dış Politika Meseleleri Daire Başkanı Hikmet Hacıyev’in de hazır bulunduğu toplantıda, Ermenistan ve Azerbaycan arasındaki çatışma ve Dağlık Karabağ sorununun çözümü için yürütülen sürecin mevcut durumu gibi pek çok konu müzakere edildi.

Eş başkanların, Bakü ziyareti öncesinde Ermenistan’da ve işgal altındaki Dağlık Karabağ’da temaslarda bulunduğu biliniyordu.